Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Yunustan Gelen Şifa

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,222
2
38
konya

Yunustan Gelen Şifa​


1990'lı yılların başında Almanya'dan otistik çocukların yunus terapisine Florida'ya gitmek için iki-üç sene beklemek zorunda kaldıklarını öğrendiğimde. otistik çocuklar neden bu kadar uzun süre beklemek zorunda kalsınlar. yunus terapisi Antalya'da da yapılabilir diye düşündüm. Projeyi gerçekleştirebilmek için araştırma ve temaslara başladım. Yaklaşık on yıl süren zorlu ve yıldırıcı bir çabanın sonunda yunus terapi çalışmalarına Antalya Ruhbilim Okulu'nun sunduğu bir etkinlik olarak 2001 yazında başlayabildim.

Antalya Ruhbilim Okulu'nun yunus terapi programına sadece otistik çocuk aileleri değil. ender rastlanan genetik sendromları olan çocukların ve serebral palsili çocukların aileleri de ilgi göstermeye başladı. Zihinsel ve bedensel engel yaratan geniş bir hastalık yelpazesi ile çalışmalarımızı her türlü engele rağmen sürdürmekteyiz.

Yunustan gelen şifa anlaşıldıkça ve takdir edildikçe gerek dünyada. gerekse Türkiye'de her geçen yıl yunus terapi hizmeti veren yeni yerler devreye girmekte. Dünyada yunus terapi hizmeti alan ailelerin %70'i Almanya'dan. %30'u da dünyanın diğer ülkelerinden. Sağlık sigortaları ödeme kapsamlarının dışında tuttukları için ailelerin çoğu bağış toplayarak yunus terapi hizmeti almakta. Türkiye'den de torununa hac parasını bağışlayan babaanneler. yardımsever büyük şirketlerin maddi desteğiyle yunus terapiden yararlanan aileler olmuştur.

Yunus terapi çalışması on gün sürmektedir. Çocuk her gün yarım saat yunusla yakın temas halinde yüzdürülmekte. daha sonra da yunus gösterisini izlemektedir. Resim yapan. şarkı söyleyen. top oynayan. çember çeviren. takla atan. hızlı yüzen bu güçlü ve kocaman varlıkla yüzebiliyorsam kim bilir daha neler yapabilirim duygusu çocuğu yeni beceriler geliştirmeye. yeni şeyler öğrenmeye teşvik etmektedir. Yunustan çocuğa akan biyo enerji-yaşam enerjisi-çocuğun dikkatini.

farkındalığını. şefkat duygusunu. dış dünyaya ilgisini arttırmakta ve öğrenme süreçlerini iki ila on kat hızlandırmaktadır. On günlük çalışmanın ortaya çıkardığı bu olumlu etkilerden çocuk yaklaşık bir yıl yararlanmaktadır. Bu dönemde çocuklar aldıkları özel eğitim ve terapilerden çok daha fazla şey öğrenebilmektedir. Çocukla yunus arasında takdir ve hayranlık duygularının yoğun yaşandığı. tüm yargılardan arınmış bir ilişki oluşur. Bu ilişki çocuğa huzur ve mutluluk verir.

Yapılan kontrollü çalışmalar yunuslarla yüzmenin depresyon giderici bir etki gösterdiğini kanıtlamıştır. Mutluluk maddesi denilen endorfinin arttığı. beyinde alfa dalgaları ile ilgili olumlu gelişmeler. T hücreleri denilen bağışıklık hücrelerinde ve immünglobulinlerde artış olduğu laboratuar çalışmaları ile anlaşılmıştır. Bazı araştırıcılar yunusların yaydığı ses ötesi dalgaların yara iyileştirici etkisi olduğunu göstermişlerdir. Davranışçı psikoterapi ekolleri yunusla yüzmenin çocuk için büyük bir ödül olduğunu. çocuğa öğretilen bazı becerilerin pekişmesi için yunusla yüzmenin kullanılabileceğini vurgulamaktadır.Dr.Murat Kemaloğlu
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Down Sendromu
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media