Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Milli Yetiş Ya Muhammed Kitabın Elden Gidiyor (Çanakkale savaşından)

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,222
2
38
konya

Yetiş Ya Muhammed Kitabın Elden Gidiyor (Çanakkale savaşından)

Çanakkale en zorlu günlerini birini geçiriyor. Düşman ordusunun askerleri ilk defa karaya ayak basmıştır. Ellerindeki üstün silah ve teçhizatla saldırıya geçerler. O zamanlar Osmanlının müttefiki olan Almanya ordusuna mensup bazı subaylar da cephede bulunmaktadır. Şimdi bu subaylardan birine kulak verelim.

Alman Subay Liman Von Sanders anlatıyor:

- Çok dehşetli bir saldırı karşısında kalmıştık. Karaya çıkan İngiliz askerlerini gemiden top atışları ve makineli tüfekler destekliyordu. Bulunduğumuz siperlerden değil hareket etmek. en küçük bir hareket belirtisi bile. onlarca mermiyi hemen o hareket noktasına çekiyordu..

Mevzilerden elini kaldıranın eli. miğferini kaldıranın miğferi parçalanıyordu. Böyle bir sağanak altında çaresizlik içinde beklemekten başka bir şey yapamıyorduk.
Bu şekilde ne kadar zaman geçti bilmiyorum. Birden bulunduğum yerden yaklaşık on beş metre uzağımızdan korkunç bir ses geldi. Sesle birlikte bir Türk askeri siperden kalktı. düşmana doğru koşmaya başladı. Hem koşuyor. hem kollarını sağa sola sallıyor. hem de sesi çıktığı kadar bağırıyordu. Yanımda bulunan

tercümanıma sordum:

-Şu koşan asker ne diyor

- Komutanım. YETİŞ YA MUHAMMED. KİTABIN ELDEN GİDİYOR diye bağırıyor
Böyle bir manzarayı tarih görmemiştir. Asker. koşarken sanki üzüm toplar gibi düşman mermilerini elleriyle topluyordu. Onu gören diğer askerler de siperlerinden hareketlendi ve o anda çok çetin bir savaş başladı. Kısa zaman sonra karaya çıkan İngiliz birliğinden geriye. yerde yatan asker cesetlerinden başka bir şey görünmüyordu.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Türk Tarihi ve Değerleri
 • Çanakkale Bölümü
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media