Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin Uykunun faydaları

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,192
2
38
konya

Uykunun faydaları​

"Uyku sizi dinc tutan en kayda değer işlevlerinden bir tanesidir.Bir yenilenme. onarım. bakım ve tamir surecidir. Siz mışıl mışıl uyur iken devreye giren binlerce surec. sabaha kadar resmi olarak arı gibi calışarak bir evvelki gunun hasarlarını giderir. bozulmalarını duzeltir.

Eğer duzenli bir uykunuz yoksa duzenli beslenmenizin. etkin bir hayat surmenizin. stresinizi teftiş etmenizin faydalarından yeterince yararlanamazsınız. Uyku bir luks değil. bir gereksinimdir. İyi ve sıhhatli bir hayatın anahtarıdır.

Uykudan fedakarlık gercekleştirmek. 3-4 saatlik bir uykuyla yetinip gun boyu calıştığını soyleyip hava atmak. uykusuzluk problemini bir uzmanla us alışverişi yapıp cozum aramamak oldukca hatalı şeylerdir.

Mumkun olduğu değin ahenkli uyumaya. benzer saatlerde yatakta olmaya. uyku surenizden fedakarlık yapmamaya ve gec yatmamaya ozen gosterin.İyi bir uyku iyi dinlenmiş. kendini yenileyip yenileme etmiş. daha kuvvetli yapıcı bir beyin ve govde demektir. Uyku belleğinizi guclendirir.

Odaklanmayı kolaylaştırır

Oğrenmeyi surat katarak cabuklaştırır. İyi ve tatmin edici uyuyanlar daha uyanık ve daha zindedir. Performansları daha yuksektir. Sersemlik. şuur karışıklığı. bitkinlik nedir o kadar bilmezler. İyi bir uyku daha fazla afiyet demektir. Yuzlerce analiz uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu. omru uzattığını meydana koymuştur."

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Pınar Kaide Enc. konuşmasını şu şekilde surdurdu:
"Her sure aynı saatte yatağınıza girmeyebilirsiniz. Her vakit 7-8 saatlik alıştığınız o doğal uyku zamanını tamamlayamayabilirsiniz.

Eğer şunlar "bir takım zamanlar" oluyorsa onemli değildir. Yemek Yemek kacamakları. alkol kacamakları. egzersiz tembellikleriniz bulunduğu gibi uyku probleminiz ya da kacamaklarınız da olacaktır.

Boyle hallerde uyku borcunuzu en kısa vakitte odemeye bakın.
Ne kadar eksik borcunuz olursa ve o borcu ne dek erken oderseniz uykusuzluğun sağlığınız ustundeki olumsuz etkisi pek az olacaktır. Eğer bir gun evvel herhangi bir sebeple birkac saatlik uykuyla yetinmek mecburiyetinde kaldıysanız. ertesi gun işlerinizi birazcık daha hafif tutmaya. daha fazla değişken almaya. daha hafif gıdalar yemeye ve mutlaka alkol icmemeye uyarı edin. Uykusuzluğu peşine duşup takip eden bir ya da birkac gece yatağa biraz daha erken girerek uyku borcunuzu bir an evvel odemeye ozen gosterin.

Borcunuzu saatinde oderseniz beyniniz ve vucudunuz daha telaş toparlanacaktır.
Uyku borcu kredi borcu gibidir. uzatmaya gelmez. faizler biriktikce odenmesi gucleşir.

Uykusuz bir gecenin ertesi gunu:
Kahveyi. cayı azaltın.
Kafeini kısıtlayın.
Sigara icmeyin.
Gunduz daha artı akıcı tuketin.
Yatmadan 2 saat evvel akıcı almayı belirlenmiş.
Gece başucunuza bir kadeh su koymayı dikkatsizlik etmeyin.
Daha hafif beslenin.

Genellikle yağlı. baharatlı. gaz yapıcı besinlerden uzakta durun. Erken tespit muhimdir Son yuzyılda omru yuzde 50-60 uzadı. 1900'lu senesinin başında dunyaya gelseydiniz ortalama 50-55 yıl yaşayacaktınız. 1950'lerde doğanlar icin ortalama yaşam zamanı beklentisi 70 senenin uzerinde. Yaşam zamanı uzadı fakat. uzayan sure. yaşamın problemli. sorunlu olabilecek riskli bir devresi. Kazandığınız yeni uzama haklarını orta yaş ve ihtiyarlıkla oynuyorsunuz. Uzayan ne bebeklik. cocukluk ve ne de buluğ ya da genclik doneminiz.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Diyet Ve Kadın Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media