Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Milli Türkün Tarih Sicili

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,222
2
38
konya
ÖNTÜRKLER (PROTOTÜRKLER):

Aral gölü civarında bakır tenlilerle Alpinlerin ilk evliliğinden doğan Öntürkler güneye Mezopotamya'ya inince Önsümerler ( mö. 4000) ve Sümerler ( mö. 3600) olarak mö. 4000 lerde Anadoluya giren kolları ise Önhititler olarak tarih sahnesine çıkmışlardır. Binlerce yıl boyunca Anadoluyu dolduran ve Ege kıyılarına ulaşanların bir kısmı "Etrüsk(Tirskler)" olarak denize açılmış bir kolu K.batı İtalya'ya yerleşmiş bir başka kolu da " başları tüylü müthiş denizci Tirhenler olarak Mısırın Akdeniz kıyılarına akınlar yapmışlardır.

Sümerler insanlığın ilk medeniyetini başlatmışlar ve buluşlarının etkileri Grek ( Yunan ) uygarlığında rol oynamıştır.

Sümerlerin ve ya onlarla birlikte yola çıkan Öntürklerin Körfezin daha doğusunda yurt tutanları Elam K. Hindistan'da yerleşenleri de Mohencadaro ve Harappa kent-uygarlıklarını başlatmışlardır. Mısır'ın " Asya'dan gelen Güneş Tanrısının Oğulları" ilk sülalalerinin firavunlarını ve ruhban sınıfını olusturmustur.

Etrüsklerin İtalya'ya yerleşenleri parlak bir medeniyet yaratmış dişi kurdun emzirdiği iki prensi Latinlerin basına geçip "Roma" şehrini kurmuş sonra Romalılar " Tarkan" sülaleli Etrüsk Krallığını yıkmışlarsa da Roma uygarlığını beraber oluştumuşlardır.

Etrüsklerin diğer kolu gerçekten Amerika'ya varmışlarsa o kıtanın "Olmek" diye bilinen ilk büyük medeniyetini baslatmışlardır.

Kaynak: Türkler ve Kızılderililer R. Oğuz TÜRKKAN
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Türk Tarihi ve Değerleri
 • Türk Medeniyetleri
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media