Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hayvanlar Timsahlar

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya


Timsah
Familyası Timsahgiller (Crocodilidae) Yaşadığı yerler Sıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında. Özellikleri Yapısı kertenkeleyi andırır. Vücudu kemiksi pullarla örtülüdür. Suda iyi yüzerler. Balık. kuş ve memelilerle beslenirler. Ömrü Yüz yıl kadar. Çeşitleri 23 türü vardır. Nil timsahı (Crocodylus niloticus). Deniz timsahı (Crocodylus porosus). Mississippi alligatoru (Alligator mississippiensis) meşhurlarıdır.

Fizyoloji ve Biyoloji
Timsah. sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan. Timsahgiller ailesinden iri yapılı. kalın ve kabuksu derili sürüngen türlerinin genel adı. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Vücutlarının üzeri. sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer. arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun. yandan basık kuyrukları suda kürek vazifesi görür. Güçlü dişlerle bezenmiş. çok kuvvetli çeneleri vardır. Yalnız üst çene açılır. Etli dil. alt damağa yapışıktır. Gözleri. burunları ve kulakları başlarının üst kısmında bulunur. Suda yüzerken rahatça etraflarını görür. işitir ve solunum yaparlar. Karada vücutlarını zor taşımalarına rağmen. suda çok iyi yüzerler. Gündüzleri dinlenir. çoğunlukla gece avlanırlar. Gözbebekleri dikey olduğundan gece de iyi görürler.

Avlanma ve Beslenme
.
Balık. kuş ve suya gelen memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldıranları vardır. Avlarını güçlü çeneleri arasına sıkıştırıp suya çekerek boğarlar. Dişlerini avlarını parçalamada kullanırlar. Çiğnemeden parçalar halinde yutarlar. Sindirim için çakıl ve taş da yutarlar. Sonra dişlerinin arasındaki artıkları dışarı çıkarırlar. Taze etin sindirimi zor olduğu için bazı türler avlarını gömerek çürümelerini bekler.
180px-Baby_Crocodile_06627.jpg


Gözleri üç perdelidir. Suya daldıkları zaman burun ve kulak delikleri birer kapakla örtülür. Ağız gerisinde bulunan bir kıvrımı damaklarına yapıştırarak soluk ve yemek borularını birbirinden ayırabildiklerinden su altında bile ısırıp yiyebilirler. Konik yapılı dişler aşındıkça yenileri sürer. Derilerinden bavul. çanta iskarpin yapılır. Bu bakımdan bol miktarda avlanırlar.
Yürekleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir.
280px-Crocodylidae-drawing.jpg

Timsahgiller

Üreme

Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi. kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir.

Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular. yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi. kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır.

Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür.

Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta. onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular. balık yumurtaları. salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.

Coğrafi Dağılım

Timsahlara çoğunlukla Amerika. Afrika. Madagaskar. Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya'da rastlanmaktadır. Tuzlu sularda yaşayanları da vardır. Nil timsahının anayurdu Nil Irmağı olduğundan bu adla anılır.

Eski Mısırlılar bunlardan korkar ve mukaddes sayarlardı. Bugün Nil kıyılarında bu timsahlar kalmamıştır. Afrika'da ve Madagaskar'da mevcuttur. Uzunluğu 7 metreye ulaşabilir. Bu timsahlar 1500 kg ye kadar ulaşabilirler. Bunların eskiden yaşamış onlarından bir tanesinin fosilinin boyu 15 metre civarında tahminende 4000 kg kadardı.

Yaşam

İnsana da saldırabilir. Amerikan timsahı 5-7 metre boyundadır.8 metre olanları da vurulmuştur.ağırlık olarak da 2000 kg a kadar ılşabilirler. Denizde de yaşayabilir ve insan için tehlikelidir.

Hindistan ve Sri Lanka'da yaygın olan Hint timsahı tatlı sularda yaşar. Uzunluğu 5 metre kadar olabilir. Çoğunlukla balıkla beslenir. İnsana nadir saldırır. ABD'nin güneydoğusundaki bataklık.

göl ve ırmaklarda yaşayan Mississippi alligatorunun derileri ayakkabı ve valiz yapımında değerli sayılır. En çok Florida bataklıklarında yaşar. Üreme dönemlerinde avlanmaları yasaklanmıştır. Boyları 5-6 metreye ulaşabilir.

Timsahlar yok edilmediği takdirde uzun süre yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçelerinde 80 yaşını aşanlar vardır. Bazı kuşlar timsahların açık ağızlarının arasına çekinmeden girerek artık etleri ve damağa yapışmış sülükleri yerler. Timsahlarla bu kuşlar arasında adeta ortak bir yaşama göze çarpar. Tehlike anında timsahları çığlıklarıyla uyarırlar. 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Sürüngenler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media