Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin Tartışmada eşler birbirini yatıştırmalı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konya

Tartışmada eşler birbirini yatıştırmalı​

Hemencecik her terapist ve bireysel gelişim kitabı sorunların cozumunde iletişimi ve sozcuklerin gucunu vurgular. Bircoğu oğutler verir. Fakat durust sozcukler ilişkilerin kopmasını onlemeye tatmin edici olsaydı. şimdiye dek uzucu boşanma oranlarından kurtulmanın yolunu konuşarak bulmuş olurduk. Ciftler coğunlukla doğru sozcukleri papağan gibi tekrarlamayı oğrenir fakat konuşmalarını birbirlerine karşın derin bir anlayışa dayandırmazlar. Fransızca cumleleri ezberlemeyi oğrenmeye aynı bu. Ne anlama geldiklerini bilmezseniz. Fransızca konuşuyor olmazsınız.

Yakınlık nasıl oluşur

Ciftler birbirlerini derin bir duzeyde anlayıp bu bilgiyi birbirlerine insancıl bir bicimde acıklama edebildiklerinde. arasında gercek bir yakınlık oluşur. Duzen sağlama dediğimiz bu maharet. kimi uğurlu ciftlerin neredeyse doğuştan olan gelme ozelliğidir lakin birbirlerine asgari onlar değin emrindeki pek cok cift bu konuda zorlanır. Neyse ancak harmoni. yaklaşık olarak butun ciftlerin oğrenebileceği 'ya da guclendirmeyi oğrenebileceği' becerilerden oluşur.
Cift terapisinde amacımız. insanların birbirlerinin acı verici duygularını sakinleştirip. yatıştırabilmesidir. Ben acı verici bir duygumu sana acıklarım. sen de bana uyumlu bir cevap verirsin ve bağlanmayı teşvik edecek bir cevap verirsin. Kendimi kotu hissettiğimde eşimin beni yatıştırmasına ihtiyacım olması. patolojik bir şey değildir.

Halk Muziği sevdiklerinin yanında acıyı daha artı tolere edebiliyor

İnsanların sevdikleri birinin elini tuttuklarında acıyı daha pozitif tolere edebileceklerini belirten araştırma sonucları. kanıtlar vardır. Eğer odada bir arkadaşları varsa ve ellerini tutuyorsa o zaman daha fazla acıya hoşgoru gosterebiliyorlar. Eğer odada bir yabancı varsa. o zaman daha az hoşgoru gosterebiliyorlar. Mesela. bunu sınamak icin insanların elini buzun icine koyuyorlar eğer odada bir tanıdık olmayan varsa. şu dek dakika tutabiliyor elini buzda. Fakat eşi veya sevdiği bir arkadaşı varsa daha pozitif tutabiliyor. Cunku sevdiğiniz biriyle birlikte elde etmek. oksitosin salgılanmasına neden olur ve bu yatıştırmacı bir kimyasaldır.

Partnerimizin bizi yatıştırması yeterli mi

Sevdiklerimizin bizi rahatlatması ve desteklemesi bize faydalıdır. Duygu odaklı izdivac terapisi olarak birincil amacımız budur. Daha Sonra buna şunu da ekliyoruz: Karşısındakinin yatıştırmasının yanı sıra millet kendilerini yatıştırmayı da oğrenmelidir. İnsanların sadece eşini yok kendini de yatıştırmasını sağlaması ve bunu oğrenmesi onemli.

Kendi kendimizi yatıştırmaya ne vakit ihtiyac duyarız

Bu iki durumdan meydana gelebilir. Benzeşen yanına mevcut olmadığı sure. bedenen orada olmayabilir veya ikincisi hissi acıdan mevcut olmayabilir. Fazla uzgunum. o sırada yalnızım bir şeylere ihtiyacım var. Lakin eşim diğer bir şeye kaygılanıyor veya diğer bir şeyle ilgileniyor ve bana cevap veremiyor; o durumda kendimi yatıştırabilmeliyim.

İlişkide merhem olan şey ne

Bir kişi kendi icsel kırılganlığını duygularını acıkladığı zaman. bu duzeltici. iyileştirici bir şehvetli deneyim olabilir. Ben kendimi onemsiz. yetersiz ya da sevilemeyecek bir insan olarak hissediyorsam ve bunu acıkladıktan sonradan olumlu bir yanıt alırsam. bu iyileştirici bir deneyimdir.
Değişimin kalıcı olması icin sadece eşimizi yatıştırmayı oğrenmek değil. kendi kendimizi de yatıştırmayı oğrenmemiz de şarttır. Eşimiz bizi duzenlemek uzere orada olamadığı vakit. bunu kendi başımıza yapabilmeliyiz. Fakat ilk olması gereken eşlerin birbirlerinin duygularını duzenleyebilmeleridir.

Sevgiyle kalın..

Cift ve Evlilik Terapisi Uzm. Psk. Dan. Eyup Sarı
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Evlilik
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media