Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Sözünde durdu (Hayatus-Sahabe)

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Sözünde durdu

İkrime bin Ebî Cehil meşhûr İslâm düşmanı Ebû Cehil’in oğludur. Önce İslâma büyük düşman idi. Mekke’nin fethedildiği gün öldürülmesi emir buyurulan altı kişiden biri de o idi.İkrime o gün Yemen’e kaçmak için gemiye bindi.

Yolda fırtına çıkıp gemi batmak üzereyken “Kurtulursam Muhammed’in ayaklarına kapanacağım” diye niyet etti. Kurtulup Yemen’e varınca sözünde durup Müslüman olmaya karar verdi.

Hanımı ve amcasının kızı olan Ümmü Hakîm Mekke’nin fethedildiği gün îman edip onun için de Peygamberimizden emân (af) almıştı. Yemen’e giderek ona müjdeyi verdi:

- İnsanların en üstünü en halîmi ve en kerîmi olan zat tarafından sana emân getirdim. Senin için Resûlullahtan emân istedim. Eshâbına “Allahü teâlânın emânında olsun kimse ona taarruz eylemesin!” buyurdu.

İkrime hanımı ile Mekke’ye dönüp Resûlullahın huzûruna geldi. Resûl-i ekrem İkrime’nin geldiğini görünce ona doğru gelerek ayakta karşıladı kucaklaştılar. Sonra Peygamber efendimiz oturdular.

Bundan sonra İkrime Peygamberimize “Zevcem bana emân verdiğinizi söyledi. Bu sebeple geldim” dedi. Resûl-i ekrem efendimiz “Zevcen doğru söylemiş sen emniyettesin” buyurdu. İkrime bunun üzerine “Ya Resûlallah! Önceki yaptıklarıma pişman oldum. Bana İslâmiyeti öğretir misiniz?” dedi.

Resûlullah efendimiz ona İslâmı öğrettiler. İkrime de “Allahtan başka ilâh olmadığına Peygamberimizin de Allahın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ediyorum” diyerek Müslüman oldu. Peygamber efendimiz de Cenâb-ı Hakka duâ ederek onun için af ve magfiret talebinde bulundu.

Hz. İkrime Müslüman olduktan sonra Resûl-i ekrem ile beraber Medîne’ye gitti. Oraya yerleşti. Hicretin onuncu yılında Resûlullah efendimiz tarafından Hevazin’e zekât toplayıcı olarak gönderildi. Hz. Peygamberin vefâtında Hz. İkrime Yemen’in Tebâle şehrinde bulunuyordu.

Hz. Ebû Bekir devrinde İkrime bir ordu ile Yemâme’de bulunan ve yalancı Peygamberlik dâvâsına kalkışan Müseylemetül-Kezzâb üzerine gönderildi.

Daha sonra Hz. Ebû Bekir onu önce Umman tarafında bulunan Huzeyfe’nin yanına yardımcı kuvvet olarak gönderdi. Burada vazifesini yaptıktan sonra Mehre’ye yolladı.

Mehre halkının İslâmiyeti kabûlünden sonra Hz. İkrime ordusu ile birlikte Yemen’e gönderildi. Yemen’deki bütün mürtedleri ortadan kaldırdı. Daha sonra Medîne’ye geri döndü...
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Evliya ve Embiyalar
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media