Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Selef Hayatından Örnekler

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Ruveym b. Ahmed el-Bağdâdf oğluna der ki: "Yavrum! Amelini tuz edebini un kıl! Yani edebini o kadar çok takın ki hal ve gidişatın içinde edebin oranı unun içine konulan tuza oranı gibi çok olsun. Az amelle beraber takınılan çok edep az edeple beraber işlenen çok amelden daha hayırlıdır." (447)

İbrahim b. Habib de der ki: Babam bana şöyle derdi: "Fakih ve âlim şahsiyetlere git onlardan ilim irfan ve edep öğren! Çünkü bu bana çok hadisten daha hoş ve daha sevimli geliyor." (448)

Seleften bir zat oğluna: "Yavrucuğum! Edepten bir konu öğrenmen yetmiş ilim konusunu öğrenmeden bana daha güzel geliyor" derdi. Ebû Zekeriyyâ el-Anberf de şöyle der: "Edep olmadan ilim odunsuz ateş gibidir. himsiz edep de bedensiz ruh gibidir." (449)

Çocuklara iyi edep ve güzel terbiye kazandırma konusunda Rasûlüllah'ın (s.a.v.) özellikle vurguladığı önemli noktalar nelerdir? Hadisler araştırıldığında bunların dokuz noktada toplandığını görmek mümkündür.

445) İbnu'l-Kayyim Ahkâmul-Mevlûd s. 225.

(446) Mâverdi Nasihatül-Mülûk s. 173.

(447) KarâB Furûk III 96; Muhasibi Risaletü'I-Müsterşidin s. 31 (Ebu Gudde'nin notu). (448) Hâtîb el-Câmiu li AhlSkı'r-Ravî I 17.

(449) Hatib a.g.e. I 17.

Muhammed Nûr Süveyd
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media