Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Rivayetler Kur'an ın Önüne Geçerse

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Rivayetler Kur'an ın Önüne Geçerse

Bizler Kur’an ı anlamaya çalışırken yararlandığımız yöntem yanlış ise edindiğimiz bilgiler Kur’an ın önüne geçerek bizleri yanıltacaktır. Bu konuda sizlere bazı örnekler vermek istiyorum.

Kur’an eşcinselliği yasaklamış ve bu konuda önlemler alınması için tedbirlerde almıştır. Önce Kur’an dan bu konuda ki ayeti hatırlayalım.

Nisa 16: İçinizden iki erkek fuhuş/livata yaparsa onlara eziyet ediniz; eğertövbe edip uslanırlarsa artık onlara eziyetten vazgeçiniz. Çünkü Allahtövbeleri kabul edendir merhamet sahibidir.

Sanırım ayet çok açık izaha bile gerek yok. Şimdide rivayetlere bakalım bukonuda neler söylüyor. Bu suçu işleyene nasıl bir ceza verilir diyor.

(1586 - İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah(aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Kimin Lüt kavminin sapık işiniyaptığını görürseniz fâili de mef'ülü de öldürün."
Tirmizî Hudud 24 (1456); Ebü Dâvud Hudud 29 (4462 4463).

Tirmizî Ebü Hüreyre'nin de böyle bir rivayette bulunduğunu belirtir. EbüDâvud'da İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ)'tarı yapılan bir rivâyette:"Livata yaparken yakalanan bekâr (yani muhsan olmayan kişi) derecmedilir" denmiştir.)
Ebû Dâvud Hudud 30 (4464); Tirmizî Hudud 23 (1454).

Ne dersiniz peygamberimiz apaçık Allah ın ayeti dururken zina yapan kişilerinöldürülmesine emir verir mi? Düşünmeden Kur’an ile karşılaştırmadan bu sözlereiman edersek şunu unutmayalım peygamberimize iftira atmış oluruz.

Rivayetlerin Kur’an ın önüne geçtiğine bir örnek daha vermek istiyorum. Allahkimlerle evlenilemeyeceği konusunda detaylı bir liste vermiştir bizlere. Ayetihatırlayalım.

Nisa 23: Analarınız kızlarınız kız kardeşleriniz halalarınız teyzelerinizkardeş kızları kız kardeş kızları sizi emziren analarınız süt bacılarınızeşlerinizin anaları kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizdebulunan üvey kızlarınız size haram kılındı. Eğer onlarla (nikâhlanıp da) henüzbirleşmemişseniz kızlarını almanızda size bir mahzur yoktur. Kendi sulbünüzdenolan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi birden almak da size haramkılındı; ancak geçen geçmiştir. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Ayette dikkatimizi çeken ve konumuzla ilgisi olan bölümü SÜT BACILARINIZ yanifarklı anneden süt emmiş normalde kan bağı olmadığı halde aynı anneden sütemerek büyüyen sütkardeşlerinizle evlenemeyeceğimiz açıklanıyor.

Sütkardeşlerinizle evlenemeyeceğimizi söyleyen Yaradan bu konuda fazla detayözellikle vermemiştir. Sanırım detay vermemesinin nedeni bizleri çok dahasıkıntılı bir konuma düşürmeyip sorumluluk altına sokmamak için olsa gerek.Çünkü Rabbimiz ne diyordu yemin olsun ki bu kitabı bu dini sizler içinkolaylaştırdım gereken her bilgiyi verdim.

Örneğin farklı anneden yanlışlıkla birkaç yudum emen bir çocuğun bilmedensorumluluk altına girebileceği bir durumla karşı karşıya gelebilirdi. Allahaynı anneden emen ve aynı sütle beslenerek büyüyen çocukların birbiriyle veemzirenle evlenmemesi gerektiğini söylüyorsa demek ki sütten geçen bünyeningelişimini etkileyen çok önemli bir durum var demektir.

Bizlerin Kur’an ı anlamaya çalışırken unutmamamız gereken İslam dininin akılve ilim dini olduğudur. Yaradan bir emir veriyorsa onun ilimle ve akıllaçelişmesi mümkün değildir. Birkaç damla emilen sütten hiçbir şey olmayacağınıbünyeyi kalıcı etkilemeyeceğini uzun zaman emerek gelişimini bu şekildetamamlamasının gerektiği ilmi ve akli bir düşüncedir.

Ayette detay göremeyen geçmiş Müslüman toplumları bu konuda çok farklıinançlara sahip olmuşlardır. Bu konuda küçük bir alıntı yapmak istiyorum.

(İki buçuk yaşından küçük iki çocuk aynı kadından süt emince sütkardeşiolurlar. Birbirleri ile evlenemezler.
Hanefî ve Malikî mezheplerinde bir kadından bir damla bile süt emen erkek vekız sütkardeşi olur. Kadın bunların sütanneleri olur. Şafiî ve Hanbelî'de iseayrı ayrı beş defa içmedikçe sütkardeşi olmazlar. Hanbelî'de her yaşta içensütkardeş olur. Diğer üç mezhep imamı iki buçuk yaşından yukarı iken içincesütkardeş olmazlar der.)

Bu konuyu Kur’an bütünlüğünde düşündüğümüzde Allah bebeklerimizi 2 yaşınakadar emzirmemizi önerir. Buradan da anlaşılıyor ki anne sütü bebeklere ikiyaşına kadar gerekli.

Tıbbın ilerlemesi ile bu konuya çok daha güzel bir cevap alacağımızıdüşünüyorum. Acaba anne sütünden çocuğa ne kadar emzirmenin sonucunda anneningenlerindeki özellikler geçer? Yaradan bu konuda bir detay vermediyse bukonuyu araştırmak ve bulmak bizlere düşer.

Toplumlar mezheplere bölününce inançlar ve itikatlarda bu kadar çeşitlilik arzediyor. Bu çeşitliliği körükleyen elbette rivayet hadisler çok etkili. Bakınsize bir örnek.

5639 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Kur'ân olarak inenlermeyanında "Ma'lüm on emme ile haram sabit olur" âyeti de vardı. Sonra(Rab Teâla) onları malum beş emme ile neshetti. Bu (beş emme) ayetleriKur'ân'ın okunan ayetleri arasında iken Aleyhissalâtu vesselâm vefatetti."

Müslim Radâ' 24 (1452); Muvatta Radâ' 17 (2 608); Ebu Dâvud Nîkâh 11(2062); Tirmizi Radâ' 3 (1150); Nesâî Nikâh 51 (6100).

Yine Kur’an ayetlerinin önüne geçen bir rivayet. Bu konu ile ilgili çocuğun onkez emme ile sütkardeşlerinin evlenmesi haram oluşturduğuna dair önce birayetin indirildiği söyleniyor. Daha sonra Rabbimiz HÂŞÂ fikrini değiştiripbunu beş emme ye indirip diğer ayetin hükmünü kaldırdığı belirtiliyor.

Çok daha korkuncu beş emme Kur’an da olmasına rağmen o sıralardapeygamberimiz vefat etti diyerek bu ayetin şu anda Kur’an a geçmediğinisöyleyebiliyor ve bizlerde bu hadisi kitaplarımıza geçirebiliyoruz. Bu sözleregöre Kur’an şuanda eksik diyoruz farkında mısınız?

Hiç sanmıyorum çünkü inancımızı Kur’an a göre değil rivayetlere göreyaşıyoruz da ondan.

Ne diyebilirim ki bizler İslam ı işte böyle yaşıyoruz. Elbette Kur’an dan uzakİslam ı yaşamanın da cezasını çekiyoruz. Daha ne musibetlerlecezalandırılacağız kim bilir. Allah yardımcımız olsun.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

Konuyu görüntüleyenler

• Din Kültürümüz
  • İslami Bilgiler
  • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
    Geri
    Combeki Media