Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Peygamberlerin Sıfatları

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,216
2
38
konya


Peygamberlerin Sifatlari

1. Emanet

Sözlükte gövenmek emin olmak korkmamak ve güvenilir olmak anlaminda bir masdardir.

Emanet. peygamberlerin kudsi görevlerini yerine gtirmek hususunda ve her konuda emin ve güvenilir olmalaridir. Bütün peygamberler son derece emin güvenilen düsürt ve seckin sahsiyetlerdir. Olardan asla her hangi bir hiyanet meydana gelmez. Cünkü Allahu Teala ilahi vahyini peygamberlik seref ve vazifesini hainlere degil ancak her bakimdan emin olan sadik kullarina verir. Peygamberlerini bu gibi emin sadik ve dürüst kullari arasindan secer. Süphe yok ki Allah (c.c) peygamberlik derecesine kimin daha layik oldugunu en iyi bilendir.

2. Sidk Sifati

Sidk peygamberlerin ilahi hükümleri emir ve yasaklari insanlara tebligde ve verdikleri her türlü haberde dogru sözlü sadik olmalaridir. Peygamberlerin yalan söylemeleri (kizb) asla caiz degildir. Aksi halde insanlari kendilerine inandirmalari ve onlari irsad ederek dogru yola sevk etmeleri mümkün olmaz.

3. Fetanet Sifati

Fetanet peygamberlerin üstün bir akil ve zekaya kuvvetli bir hafiza ve yüksek bir ikna gücüne sahip olmalaridir. Her peygamberin serefli ve yüce oldugu kadar da agir ve cok mes´uliyetli olan peygamberlik görevini ek****iz ve mükemmel bir sekilde yerine getirebilmesi icin böyle üstün bir zekaya ve yüksek vasif ve yeteneklere sahip olmasi gerekir.

4. Ismet Sifati

Ismet peygamberlerin gizli ve asikar her türlü masiyetten günahtan ve peygamberlik serefiyle bagdasmayacak hareketlerden uzak bulunmalaridir. Ismet´in yani nezahet ve masumiyetin ziddi olan her türlü günah ve adi davranislar peygamberler hakkinda muhaldir.

5. Teblig Sifati

Bildirmek aciklamak demektir. Allah´in emir ve yasaklarini Hz. Peygamber´in sünnetini bildirme yayma. Peygamberler hakkinda ise Yüce Allah´tan aldigi vahyi eksiltmeksizin ve arttirmaksizin aynen ümmetine ulastirmasidir. Peygamber ilahi vahyi gizleme nakletmeme veya susma hakki yoktur. O ilahi vahyi Allah´tan aldigi sekliyle insanlara ulastirmak durumundadir. Tebligi tam ve mükemmel olarak yerine getirme peygamberin görevidir ve bu onun bir sifatidir.

(Samil Islam Ansiklopedisi.C.5.Sf.198.199/Heyet).
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Peygamberler Tarihi
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media