Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Otizm Semptomlarının Tedavisinde Yeni ilaç Onayı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yetişkinlerde kullanılan antipsikotik ilaç Risperdal'in (risperidon) çocuk ve ergenlerde otizmle bağlantılı davranışların tedavisinde kullanılmasını onayladı (9 Ekim 2006).

Otizmin semptomları arasında hırçınlık. saldırganlık. bilerek kendine zarar verme ve öfke nöbetleri yer alıyor.

Risperdal 1993 yılından beri yetişkinlerde şizofreni tedavisinde ve 2003 yılından beri de bipolar bozuklukla bağlantılı manik dönemlerde kullanılıyor.

Risperdal yaşları 5-16 arasında değişen ve %90'ı 13 yaşından küçük olan 156 hastada klinik olarak test edildi. Çalışmalar Risperdal'in otizmin davranış semptomlarında ilaç kullanmayan gruba kıyasla önemli iyileşmeler sağladığını ortaya koydu.

İlacın en sık görülen yan etkileri halsizlik. kabızlık. yorgunluk ve kilo alımı.

İlaç otizmin kendisini tedavi etmiyor. ancak özellikle ağır öfke nöbetleri. saldırganlık veya kendine zarar verme davranışı olan hastaların bu davranışlarında iyileşme sağlayabiliyor. Bu durumun aileler ve diğer bakım verenler için de belli bir rahatlama sağlayacağı vurgulanıyor.

Beyindeki anormalliklerin neden olduğu karmaşık bir gelişimsel bozukluk olan otizm tipik olarak yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkıyor ve çocuğun iletişimini ve soysal etkileşimini bozuyor.

alıntı
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Otizm
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media