Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Otizm De Yeni Bulgular

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,217
2
38
konya

Otistik erkeklerde beynin duygusal hafıza merkezindeki hücre sayısı daha az?

California Üniversitesinden uzmanların yaptığı bir araştırmada. otistik erkeklerde beynin duygulanım ve hafızayı yöneten kısmındaki hücre sayısının daha az olduğu tespit edildi. Bu araştırma ile otizmin beynin amigdala adı verilen bölgesindeki hücre yoğunluğu ya da doku hacmini değil; hücre sayısını etkilediği ilk kez bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.??

Araştırma sonuçları Journal of Neuroscience dergisinin 19 Temmuz 2006 tarihli sayısında yayınlandı.??Araştırmacılar modern teknikler kullanarak beynin otizmde farklılık gösterdiği bilinen alanlarının üç boyutlu yapısını incelediler. Vefat etmiş dokuz otistik erkeğin beyin dokusunu otistik olmayan 10 erkeğin beyin dokusu ile kıyaslayan araştırmacılar amigdala hücrelerinin temsili hücre örneklerini ölçtüler ve saydılar.??

Araştırmacılar bu bulgulara dayanarak otizmde beynin bu bölgesindeki hücre sayısının neden daha az olduğunu ve beynin başka alanlarının da benzer şekilde etkilenip etkilenmediğini incelemeyi amaçlıyorlar.??Otizm düşünme. duygulanım. dil ve başkaları ile ilişki kurma konusunda ağır ve yaygın bozulmalara neden olan bir gelişimsel bozukluktur.

Bozukluk çocukluk çağında gelişmekte ve çoğunlukla 3 yaş civarında teşhis koyulmaktadır.??Otizmin erkeklerde görülme sıklığı kızlara nazaran dört kat daha fazladır. Buna karşın otistik bozukluk olan kızlarda semptomlar daha ağır olma eğilimindedir ve zihinsel bozulma da daha fazla olmaktadır.??
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Otizm
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media