Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Otizm (1) Aylık İken Belirti Veriyor

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konya

OTİZM BİR AYLIKKEN BELİRTİ VERİYOR

Otizm Sempozyumunda bir araya gelen uzmanlar bir aylıkken annesiyle göz göze gelmeyen. 9-10 aylıkken bay-bay yapamayan bebekler otistik olabilir. Bebeklerin davranışları dikkatli takip edilirse otizm erken anlaşılabilir.

Aileler. 2. Uluslararası Otizm Sempozyumu'nda uyarıldı: "Çocuk. bir aylıkken annesiyle göz göze gelmiyorsa dikkat." Sempozyumda konuşma yapan İ.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nahit Motavalli Mukaddes. “kelime anlamı kendine dönük olan otizmin; çocukluk çağının ilk üç yılında başlayan. sosyal. duygusal gelişmedeki gecikme. gerilik. gariplik. lisan gelişiminde gecikme ve gariplikler. birtakım dönme. sallanma. parmak ucunda yürüme gibi tekrarlayıcı davranışlarla seyreden bir bozukluk grubu olduğunu” söyledi. Mukaddes. erken tanının önemine dikkat çekerek aileleri uyardı:

"Çocuk yaşamının ilk bir ayında annesiyle veya ailesiyle göz göze gelmiyorsa. dört-beş aylıkken kucağa alındığında kendini koltukta bırakır gibi bırakıyorsa. dokuz-10 aylıkken bay-bay yapmayı ya da öpücüğü öğrenemiyorsa. bir yaşında 'anne. baba' diyemiyorsa. iki yaşında cümle kuramıyorsa. aileler hemen bir doktora başvurmalı" dedi.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Otizm
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media