Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Fish Mikrokurt Nasıl Üretilir

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,179
2
38
konya
Mikrokurt Nasıl Üretilir

1 milimetre boyunda olan ve akvaryum balıkları için çok değerli olan canlı yemlerden bir tanesidir. Özellikle yavru balıklar için çok yararlıdır.Evlerde de kolayca fazla miktarda üretilebilir. Yalnız yetiştirebilmek için başlangıçta aşılamada kullanılacak bir miktar kurda ihtiyaç vardır. Dış ülkelerde bunu akvaryumculardan kolayca temin etmek mümkündür. Ülkemizde ise pek pazarlandığı (hiç) söylenemez.

Üretim için saydam çeperli plastik kapları tercih ediyorum.çünkü hasat yaparken kenara tırmananları topluyorum.sıvı içinden toplama kesinlikle yapmayın. Herhangi bir kutu da üretim kabı olarak kullanılabilir.

Sadece üretim kabının uygun bir kapağı olması yararlı olur.Ben Algidanın 1litrelik dondurma kabını kullanıyorum. (cam kap kullanmayın.tırmanamıyorlar)

Yem olarak ekmeği sütle muhallebi kıvamında pişirim.pelte gibi olacak.kabın dibine 2-3cm şeklinde yayın.üzerine kurt ile aşılama yapın. Sıcaklığın 20-25 derece –oda sıcaklığı uygundur-olduğu ortamda kurtlar süratle üreyeceklerdir.

3gün içinde kenara tırmanırlar.Üreyen kurtlar kabın yan kenarlarına doğru gelir ve tırmanmaya çalışırlar.Buralarda biriken kurtların bir sulu boya fırçası ile toplayın.Fırçayı küçük bir bardak suda yıkayın.yani kurtları o bardakta biriktirin.

Daha sonra dibe çöken kurtları akvaryum hortumuyla veya damlalıkla çekip yavruların olduğu bölgeye bırakın.onlar kapışır.Üretim kabını sarsmamak iyi oluyor.zamanla sıvılaşan mama kenara tırmanmış kurtlara bulaşmasın.

Yem olarak kullanılan mama 15-20 günde bir yenilenmelidir.zaten kenara tırmanan kurtların azalmasından anlayacaksınız.Üretimi yenilemek gerekir.

Yeni üretim aşılama yolu ile kolayca yapabilirsiniz.Üretim kutunuzdan tatlı kaşığıyla 3-4 kaşık bile ekim için yeterli.Bunun dışında aklıma başka bir şey gelmiyor. Ek olarak.ekmeği sütle pişirirken ekmekleri çatalla iyice ezin.parça lokma kalmasın.Kolay gelsin.

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Combeki Media