Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Kış mevsiminin zengin sebzesi lahana

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya

Kış mevsiminin zengin sebzesi lahana
Lahana. lif içeriği zenginliği nedeniyle kabızlık. mide ülseri. şişmanlık gibi sorunları engellemeye birebirdir. C ve K vitamini kaynağı olarak mükemmel bir besindir. Bol miktarda folik asid ve B6 vitamini içermekte ve oldukça düşük kalorilidir.
Lif Eksikliği
Lif eksikliği modern yaşamın getirdiği çok ciddi bir beslenme sorundur. Başta mide ülseri. baş ağrısı. sindirim sistemi kanserleri. hazımsızlık ve iştah kaybı. kabızlık gibi birçok sağlık sorunun ana nedenidir. Hatta cilt hastalıkları. egzama. erken yaşlanmayla da yakın ilişkisi olduğu bilinmektedir.
Lahanadaki yoğun lif. bağırsakta su tutmaya yardımcı olur ve bağırsak hareketini arttırarak dışkının daha yumuşak olmasını sağlayarak dışarıya atılımını kolaylaştırır. karbonhidrat. yağ emilimini azaltarak kolesterol yüksekliği. şeker hastalığı ve şişmanlığa engel olur.


C vitamini Eksikliği
Portakaldan bile saha fazla C vitamini içeren lahana bu sayede diş eti kanamaları. dudak kenarlarında çatlama. egzema benzeri cilt hastalıkları. bağışıklık sisteminde zayıflama. sık enfeksiyon ve soğuk algınlığı. erken yaşlanma. ve depresyona karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yara iyileşmesini hızlandırır. Alzheimer benzeri sinir sistemi hastalıklarının şiddetini azaltabilir.
Kükürt Eksikliği
Kükürt çok yararlı bir besin maddesidir. Kükürt eksikliği mikrobik enfeksiyonların artmasına. hastalık süresinin uzamasına ve yara iyileşmesinde önemli ölçüde gecikmeye yol açabilir.
Ayrıca midede ülser olasılığını ve şiddetini arttırır. Kış aylarında sirkeli lahana turşusu tüketilmesinin viral hastalıklara karşı dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Lahana. zengin kükürt içeriği sayesinde. yaralarda mikrop üremesini azaltıcı ve iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.Kanser Önleme
Lahana ayrıca karnabahar. ıspanak gibi turpgiller ailesi sebzelerden birisidir. Sağlık için en önemli faydalarından biri güçlü antioksidan içeriğidir. Bu. lahana ve benzeri sebzelerin kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkarın gelişiminde önemli rol oynayan. genel sağlık için de çok zararlı olan serbest radikallerin temizlemesi anlamına gelir.
Çok sayıda anti-kanser bileşikleri içermektedir. Lupeol. Sinigrin ve sülforafan gibi tümör gelişimi ve kanser oluşumunu engelleyen maddeler sayesinde lahana gibi sebzelerin düzenli olarak diyete eklenmesiyle yapılan bir çalışmada meme kanserinde önemli bir azalma saptanmıştır.
Kemik Sağlığı
Lahana benzeri sebzeler. kemik sağlığı için en gerekli kalsiyum. magnezyum ve potasyum gibi minerallerin mükemmel oranlarda içeren besinlerdir.
Kilo Kaybı
Lahana bol lif içeriği ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermek isteyenlerin de gözdesidir.
Kan Basıncı
Yoğun potasyum içeriği sayesinde kalp krizi ve felç riskini arttıran yüksek kan basıncına karşı engelleyici etkiye sahiptir.
İltihap engelleyici
Lahana yaprakları içinde kadmiyum bağlayıcı komplekslerinin ve bu ana bileşenlerinden biri olan glutamin güçlü bir anti-inflamatuar maddedir. Tahriş. alerji. eklem ağrısı. ateş ve çeşitli deri hastalıklarının şiddetini azaltabilir.
Beyin Sağlığı
İçindeki K vitamini ve antosiyaninlerin varlığı zihinsel fonksiyon ve konsantrasyon açısından beyne güçlü bir destek sağlayabilir. Bunama ve benzeri sinir sistemi hastalıklarını engellemede faydalıdır. Kırmızı lahananın bu maddeler açısından çok daha zengin olduğu bilinmektedir.
Cilt Sağlığı ve Erken Yaşlanma
C vitamini. antosiyanin. kükürt. ve diğer farklı antioksidan kaynaklardan. önemli bir zenginliğe sahiptir. Cilt kırışıklıklarının. cilt renk bozukluklarının. lekelerin ve diğer birçok erken yaşlanma bulgularının engellenebilmesi sağlıklı ve genç görünüm için lahana ailesi besinlerin sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir.
Kas ağrıları
Bazı bakteriler turşu yapımı sırasında lahana şekerini fermente ederek. kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilen maddeler oluşmasını sağlamaktadır.
Lahana. romatizma. gut. artrit. böbrek taşı. cilt hastalıkları. egzama gibi hastalıklara neden olabilen zehirlerin. yani serbest radikaller ve ürik asidin temizlenmesini sağlar. yani çok iyi bir detoks maddesi gibi davranır. Bu detoksifiye etkisi yüksek C vitamini ve kükürt içeriğinden kaynaklanmaktadır.
Lahananın zararı!
Lahana tiroyid bezinin hormon üretimi için gerekli olan iyodu kullanmasını sağlayan enzimi bloke eden isothiocyanate denilen maddeler içermektedir. Fazla tüketimi guatr hastalığına neden olabilir. Bu madde ısıya dayanıksız olduğundan pişirmeyle ortadan kalmaktadır. Buna rağmen pişirme işleminin faydalı olan C vitamini ve benzeri maddelerin kaybına neden olduğu unutulmamalıdır. En faydalı olan yöntem. lahananın çiğ veya turşu olarak yenmesidir. Fazla tuzdan uzak durmak için sirkeyle hazırlanan turşu en idealidir.

Dr. Özgür Şamilgil
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media