Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Fish Kılıç Balığının Gözündeki Isıtma Sistemi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya

Kılıç Balığının Gözündeki Isıtma Sistemi

Görme olayı bir dizi kimyasal olaylar sonucunda gerçekleşir. Hava serinledikçe kimyasal reaksiyonlar daha uzun zaman alır.
Bu nedenle soğuk kanlılar sınıfına giren canlılar eğer hızlı hareket eden nesneleri görmek istiyorlarsa kendilerini ısıtmak durumundadırlar.
Bu nedenle son derece soğuk derin deniz sularındaki kılıçbalıklarının avlanamaması gerekirdi.


Kılıç Balığı - Hakkında Geniş Bilgi Pembebere.com

Oysa kılıçbalıkları denizin 600 m. dibinde ısının 5 dereceye kadar düştüğü yerlerde bile mürekkep balıklarını kovalayabilirler.
Saate 60 km. hızla yüzen avlarını takip edebilmek için kılıçbalığının gözlerinin ısısını 20-25 derecede tutması gerekmektedir.

Kılıç balıkları; vücut kaslarından gelen ısının gözlerine aktarıldığı özel bir ısıtma sistemine sahip olarak yaratılmışlardır.
Bu ısıtıcı sistem balığın gözlerinin görme işlevi için gerekli ısıyı sağlar.
Kılıçbalıkları bu sayede denizin 600 m dibinde ısının 5 dereceye kadar düştüğü yerlerde bile mürekkep balıklarını kovalayabilirler.

Bu ısıtıcı sistem balığın gözlerinin görme işlevi için gerekli olan ısıyı sağlar. Kılıç balığında böyle bir sistemin tesadüfen ortaya çıkması mümkün değildir.
Ortada kendini hissettiren bir irade vardır. Bu irade balığın kendisine ait değildir. Bu iradenin sahibi; her şeyin sahibi olan her şeye gücü yeten bütün canlıların ihtiyaçlarını gideren Allah'tır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Su Altı Dünyası
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media