Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hayvanlar Kelebeklerin 17 Bin Gözü Var

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya
Kelebeklerin 17 Bin Gözü Var

Büyüleyici kanatlarını bir fizikçi gibi kullanan kelebeklerin kısa ömürlerinde kamufle olmak için düşmanlarının düşmanını taklit ettikleri ve 17 bin gözleri olduğu tespit edildi.

Tat alma duyuları ayaklarında olan kelebeklerin binlerce küçük gözden oluşan özel görme organına sahip olduğunu belirleyen uzmanlar bu küçük göz sayısının bazı türlerde 17 bine çıktığını tespit etti.

Kendi boylarının 3 katı kadar uzayabilen bir dile sahip olan kelebeklerin bunu çiçeklerin derinliklerindeki nektar ile su içmede kullandıkları görüldü. Kelebekler bu uzun dillerini kullanmadıkları zamanlarda ise içeriye doğru sarıyor.

Ayrıca kelebeklerin fizikte kullanılan 3 temel kuralı uygulayarak uçtukları ortaya çıktı. Vücut sıcaklığı 28 dereceden düşük olduğunda uçamayan kelebeklerin üzerlerinde ısıyı emen siyah renklerin bulunduğu kanatlarını güneş ışınlarıyla 90 derece yapacak şekilde ayarlayarak vücut ısılarını yükselttikleri ısıyı düşürmek için de güneş ışınlarını yatay alır şekilde kanatlarını ayarladığı görüldü.

Optikte kullanılan 3 temel kurala göre siyah cisimler diğer renklere göre çok daha çabuk ısınıyor. Cisim güneş
ışınlarıyla 90 derece açı yaptığında ısınıyor ışınları yatay aldığında ise ısıdan etkilenmiyor.

Kelebeklerin düşman saldırısı karşısında kamufle olmalarında çok önemli bir yere sahip kanatlarının alt ve üst desenleri birbirinden farklı. Dinlenirken kapalı tuttukları kanatlarını muhtemel bir tehlike karşısında açan kelebek kendisini dev bir yaratıkmış gibi göstererek avcıların saldırılarılarını başlamadan bertaraf ediyor.

Zoologlar kanatlar açıldığında oluşan desen üzerinde incelemelerini yoğunlaştırdı. Kelebeğin düşmanının düşmanını taklit ederek kendisini koruduğunu hayretler içinde kalarak inceleyen bilim adamları ilginç bir bilgiye ulaştı.

Bilim adamları en büyük düşmanları yusufçuk ile bazı böcek ve böceklerle beslenen kuşlar olan kelebeklerin kanatlarını açtıklarında oluşan cismin baykuşa benzediğini gördü.

Bu hali gören kuşların kelebekleri baykuşa benzeterek çekindikleri ortaya çıktı.
Yeryüzünde 100 binden fazla çeşidi bulunan kelebeklerin bazılarının kanatlarının yaprak şeklinde bazılarının ise toprak şeklinde olduğu bu sayede tabiatta çok rahat kamufle olduğu belirtildi.

Hayata küçük bir tırtıl olarak başlayıp birçok devreden sonra kelebeğe dönüşen bu minik canlı hayranlık uyandıran kanatlarıyla bazen 24 saat bazen de 1-2 ay yaşayabiliyor.

Öte yandan Kuzeydoğu Amerika'da yaşayan kral kelebeğinin ise yumurtlamak için Kanada'nın güneyinden Meksika'nın içlerine kadar 4 bin kilometre yol kat ettiği biliniyor. Üremek için yaklaşık 2.5 ay süren yolculuğun ardından ölen bü türün yeni nesilleri de her yıl aynı yolu kat ediyor.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Böcekler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media