Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kediler Kedi (Felis Silvestris Catus)

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,216
2
38
konyaKedi (Felis silvestris catus)

Kedi (Felis silvestris catus). kedigiller (Felidae) familyasından evlerde beslenebilen. küçük. memeli. avcı ve etçil hayvanlar. Zaman zaman bitkisel gıda tüketebilirler.

Evcil memeliler. yabanıl kedigil türlerine özgü fizyolojik özelliklerin pek çoğuna sahiptir. Ortalama ağırlığı 2.7 - 4.5 kg arasında değişmekle birlikte. soyu karışık olanlar arasında 12.5 kg'a ulaşanlar ender değildir. Ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70. dişilerde 50 cm'dir. Evcil kedi soylarının büyük bölümü kısa tüylü.

Ankara ve İran kedileri ise uzun tüylüdür; ayrıca. bir İngiliz soyu olan rex kedisi'nin tüyleri ise kıvırcıktır. Kediler genellikle siyah. sarı. boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçıyla alacalıdır. Tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. Üç renk ile alacalanmış kedilerin pek azı erkek olup. bu erkeklerin ise hemen hemen tümü kısırdır. Ankara kedisi gibi mavi gözlü. uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu ise sağırdır.

Kedinin üst çenesinde 16. alt çenesinde 14 diş bulunur. Toplam sayısı 24 olan sütdişleri. yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır. Öbür kediler gibi ağızları yalnız dikey yönde hareket ederek besinleri tutmaya. kesmeye ve parçalamaya. fırçaya benzeyen dilleri sıvıları içebilmeye ve fırçalanarak temizlenmeye yarar.

Kedilerin özelleşmiş yapılarından biri de. keskin ve sivri tırnaklarla donanmış güçlü pençeleridir. Pençelerinde. tırnakları içeriye çeken bir mekanizma bulunur. Parmak ucunda tırnağı taşıyan kemik. eklemlendiği kemiğin ucunda dönerek tırnağın içeri çekilmesini ya da dışarı çıkarılmasını sağlar. Tırnakları kılıfından çıkarma hareketi. aynı zamanda iki misli genişlettiği pençeyi etkin bir silaha dönüştürür.

Öbür familya üyelerinde olduğu gibi. gözlerinin ağ tabakasında ışığa karşı büyük bir duyarlılık sağlayan guanin katmanı vardır. Kedi gözünün geceleri güçlü ışık karşısında parlamasına bu madde yol açar. İrice olan gözlerindeki iris. ışığın yoğunluğuna göre genişler ya da ince bir dikine çizgi halini alıncaya kadar daralır. Kediler renkleri belirgin olarak ayırt edemezler.

Duyuları

Özellikle erişkinlerde gelişkin olan koku alma duyusu. besinlerin değerlendirilmesinde yaşamsal önem taşır. Öyle ki. hastalık sonucu burun delikleri tıkanan bir kedinin iştahı tümüyle kapanabilir.

Kedilerin dokunma duyusu keskindir. Kaş. bıyık. yanak tüyleri ve kulaklardaki tüy tutamlarının tümü de titreşim biçimindeki uyarılara karşı son derece duyarlıdır. Bıyıkların işlevi tam olarak anlaşılamamıştır. Gene de bıyıkları kesildiğinde kedinin geçici olarak çevreye uyum zorluğu çektiği bilinir. Ayrıca ayak parmakları. pençe yüzeyi ve burun. dokunmaya karşı çok duyarlıdır.

Kedilerin işitme duyusu da çok keskindir. İnsan kulağında yalnız 6 kas bulunmasına karşın. kedi kulağında 30'a yakın kas bulunur. Bu yüzden kulaklarını çok hızlı bir biçimde sesin geldiği yöne döndürebilirler. Kedinin kulakları. saniyede 25.000'e kadar ulaşan sesüstü frekanslara duyarlıdır.

Kural olarak evcil kediler 7 - 12 ayda cinsel olgunluğa erişir. Gebelik süresi kediden kediye değişirse de. ortalama 63 - 65 gündür ve doğum genellikle 2 saat kadar sürer. Dişi kedi bir batında ortalama 4 yavru doğurur. Buna karşılık Habeş Kedisi genellikle daha az. Siyam Kedisi daha çok yavrular. Yeni doğmuş kedi yavrularının gözleri kapalı. kulakları gelişmemiş ve koku alma duyuları eksiktir. Kediler normal koşullar altında yılda üç kez gebe kaldığından. bu hayvanların oldukça basit ve güvenli bir çiftleşmeyle yavruları olabilir.

Yavru kedi bakımı

Gözleri kapalıysa. ılık çaylı pamukla gözlerini hafifçe silebilirsiniz.
Eğer gözleri iltihaplı ise teramicyn göz merhemi sürebilirsiniz.

Çok küçük yavru kediler tuvaletlerini kendileri yapamazlar. sizin yaptırmanız gerekir. Bunun için; tuvaletini yapana kadar arkasına zeytin yağlı pamukla. hafifçe masaj yapın. Eğer birkaç gün boyunca dışkı yapmazsa iğnesi çıkartılmış bir şırınga içine çok az zeytin yağı koyun ve kedinizin arkasına enjekte edin.

Beslenme: Kendi başına yemek yiyemeyen bebek kedilere bir şırınga. kedi biberonu veya herhangi bir şişeye taktığınız eczaneden alınan bir emzik ile mama verebilirsiniz.

Yavru kediler tuvaletin nerede olduğununu bilemezler. Bu sebeble köşelere doğru çekilirler.Kediyi bu anda alıp tuvaletin yanına götürüp beklemelisiniz. Bu işlemi bir kaç defa daha tekrar edip kedinin alışmasını sağlamalısınız.

260px-Turkish_Van_Cat.jpg


Kedi hastalıkları
 • Kedi Nezlesi
  Gençlik Hastalığı
  Kedi Epidemisi
  Kedil aids
  Lösemi
  Mantar ve Egzema
  Toksoplazma
  Kedil periodontitis
  Solar Dermatit
  Kedi Lösemi Virüsü
  Pire
  Uyuz
  Kedil bulaşan peritonit (Feline Infectious Peritonitis)
  Kedilerde şeker hastalığı (Feline diabetes)​

Kedi ırkları
 • Abyssinian
  American Bobtail
  American Curl
  American Shorthair
  American Wirehair
  Ankara Kedisi
  Balinese
  Birman
  Bombay
  British Shorthair. Burmese
  Chartreux
  Colorpoint Shorthair. Ocicat
  Cornish Rex
  Devon Rex
  Egyptian Mau
  European Burmese. Perm
  Havana Brown. Exotic
  Japanese Bobtail. Javanese
  korat. Maine Coon
  Manx
  Norwegian Forest Cat
  Oriental
  Persian
  Ragdoll
  Russian Blue
  Scottish Fold
  Selkirk Rex
  Siyam
  Siberian
  Singapura
  Somali
  Sphynx
  Tonkinese
  Van kedisi​
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Kediler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media