Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kopek Kars çoban köpeği

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya


Kars çoban köpeği

Temel Özellikleri
Kars Ardahan Artvin Erzurum Ağrı Iğdır bölgelerinde yetişen saflığı tescil edilmiş bölge şartlarına uyumlu çok iyi koruyucu özelliğe sahip uyumlu zeki akıllı ideal bir çoban köpeğidir.

Baş oldukça büyük geniş ve iri yapılı (ayı baş) ve siyah; burun içi orta uzunlukta küt ve siyah; ağız büyük kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözler kahverenginin değişik tonlarında alın düz kulaklar sarkık geniş ve derin kuyruk uzun tüylü iri ve sırta yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü baş kulak göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı diğer yerler sarıdan kirli sarıya kadar değişen mat renkte ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor.

Neler Yapar?
çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur; düşmana karşı hırçındır pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır. çene yapısı kuvvetlidir.

Kars çoban köpeği - Hakkında Geniş Bilgi Pembebere.com

Akıllı zeki koruma içgüdüsü gelişmiştir. Soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.
Eve (çiftliğe vs.)ait herşey ve herkes her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dahildir. (çocuklar kediler kuşlar diğer köpekler evin kendisi). Gene de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır. Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

Kars çoban Köpeği de herkesin köpeği olamaz olmamalıdır. Kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni lideri olabilecek güçlü ve sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişilğini bulabilir.

Tarihçesi
Yüzyıllar önce sürüleri Kafkasya'dan dağlarla ve Karadeniz'le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır.

Kuzeydoğu Türkiye'de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye'de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

Türkiye orijinli Kangal Akbaş Kars çoban Türk tazısı ve çatalburun köpekleri ırk özellikleri belirlenen köpek ırklarıdır. Bu ırklar ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmekte ayrıca konuya duyarlı kesimlerce kurumsal bazda sahiplenilmektedir.

Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni aranır.

 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Köpekler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media