Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Kardeşlik Adabı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konyaRasülüllah (s.a.v.) küçük olsun büyük olsun hiçbir kardeşin herhangi bir silahı göstererek kendi kardeşini korkutmasına ve kalbine korku salmasına müsaade etmemiştir.

Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Rasulüllah (s.a.u.) şöyle buyurmuştur: "Kardeşine bir demir parçasını gösteren kimseye onu bırakıncaya kadar melekler lanet eder. İsterse ana baba bir kardeş olsun." (472)

Peygamber (s.a.v.) büyük biraderin İslam'da özel bir yerinin olduğunu da ifade etmiştir. Şüphesiz bu onun aile yükünü küçüklerin bakımı ve eğitim sorumluluğunu üstlenmesinden kaynaklanmaktadır.

Sahabeden Küleyb el-Cüheni(r.a.) Rasûlû)lah'ın (s.a.v.) "En büyük kardeş baba hükmündedir" buyurduğunu rivayet etmiştir. (473) Buna göre ebeveyn büyük oğlunun gönlüne küçüklere sevgi ve şefkati küçüklerin gönüllerine de büyüğe saygıyı yerleştirirse o zaman aile nizamı dengeli bir şekilde yürür. Herhangi bir uyarı ve hatırlatmada bulunmadan herkes diğerine karşı yapacağı vazifeyi bilir.

(472) Müslim Birr 125; Tirmizî Ften 4; Ahmed b. Hanbel; II 256.

(473) Taberânı"nin rivayet ettiği bu hadisin senedinde bulunan el-Vâkıdî zayıf bir ravidir. Bkz. Heysemî Mecmau'z-Zevaid VIII 149.

Muhammed Nûr Süveyd
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media