Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Kanser ve salatalık arasında nasıl bir bağlantı var?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,286
2
38
konya


Kanser ve salatalık arasında nasıl bir bağlantı var ?

Karbonhidrat ve sodyum içeriği az. % 95 oranında su içeren düşük kalorili salatalık içindeki maddelerin kanser ile ilişkisi incelenmiş.
Dyt. Figen Fişekçi ÜVEZ

Araştırmada özellikle kabuk ve tohumlarının lif. beta-karoten açısından zengin olduğu bu durumunda hem bağırsaklar. hem de cilt açısından faydalı olduğuna değinilmiş. Ayrıca beta karotenin kanser üzerindeki olumlu etkileri vurgulanmış. Journal Of Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre salatalık tohumlarının iyi birer mineral ve kalsiyum kaynağı olduğu belirtilmiş.
Clievlan Clinic ise salatalıktaki anti-inflamatuar (iltihap önleyici) bileşiklerin vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu ifade etmiştir.

kanser-ve-salatal%C4%B1k-jpg.jpg
Kanser ve salatalık arasında nasıl bir bağlantı var?
Salatalıkların kanser ile ilgili araştırılmasını düşündüren maddeler ise lignan ve kukurbitasinlerdir. Son yıllarda kukurbitasinlerin yeni kanser ilaçlarında kullanımı araştırılmakta. 2010 yılında Scientific World Journal’da yayımlanan bir araştırmaya göre bilim adamları bu maddenin kanser hücrelerinin hayatta kalmalarına neden olan sinyal yollarını engelleyebildiğini buldu. Yine 2009 yılında yapılan bir araştırmada kukurbitasinin pankreas kanseri hücresinin büyümesinin engellediğini belirtilmiştir.

Kadınları tehdit eden kanser türlerinde olumlu etkisi gözlemlenmiş
Lignanlar ise tam olarak netleşmese de sindirim sistemindeki bakterilerle birlikte “enterolakton-enterodiol” gibi maddeler açığa çıkararak östrojen ile ilgili yumurtalık. göğüs. endometrial kanserleri üzerinde olumlu sonuçlar oluşturduğu tahmin edilmektedir.
Journal of Nutrition’da yayımlanan 800 Amerikalı kadın üzerinde yapılan başka bir çalışmada lignan alımı yüksek olanların. yumurtalık kanseri en düşük olduğu tespit edilmiş.

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yayımlanan bir araştırmada ise 1000 kadın incelenmiş . lignan alımı en yüksek olan postmenopozal kadınların endometriyal kanser riski en düşük bulunmuştur.
Bilim dünyası her gün yeni bir araştırmayla karşımıza çıkıyor. net bilgiler için tabiî ki araştırmalara devam; ancak okuduğumuz bu çalışmalar kalorisi az. su miktarı fazla bu besini daha da anlamlı hale getirmiyor mu?
Dyt. Figen Fişekçi Üvez
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media