Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam İzin İsteme Adabı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,184
2
38
konya
İzin isteme âdâbı büyük ve küçüğün görevidir. İslam'da bunun özel yeri bulunmaktadır. Bu yüzden Allah Teala bunu asırlar ve nesiller devam ettikçe okunacak ayetlerle hususi olarak açıklamıştır.

Bu aile ve cemiyet hayatında da büyük bir önem taşımaktadır. Bundan dolayıdır ki büyükleri bir yana Ebu Safd el-Hudri gibi sahabenin küçükleri dahi bu âdabı biliyor ve uyguluyordu.

Ubeyd b. Umeyr anlatıyor: Ebu Musa el Eş'ari Ömer b. Hattab'ın huzuruna çıkmak için izin istemişti. Sanki Hz. Ömer meşgul idi ki ona izin verilmedi. Bunun üzerine Ebu Musa geri döndü. Hz. Ömer işini bitirince:

- Ben Abdullah b. Kays'ın (Ebu Musa'nın) sesini duymadım mı? Ona müsaade edin! dedi. Hz. Ömer'e Ebu Musa'nın geri döndüğü söylenince derhal onu çağırttı. Ebu Musa:

- Biz bununla emrolunmuştuk dedi. Hz. Ömer:

- Buna dair bana delil (beyyine) getireceksin! dedi. Ebu Musa da ensarın meclisine giderek onlara sordu. Onlar:

- Bu konuda sana en küçüğümüz Ebu Said el-Hudri ancak şahitlik edebilir dediler. Bunun üzerine Ebu Musa Ebu Saîd'i Hz. Ömer'in huzuruna götürdü. Hz. Ömer:

- Rasûlüllah'ın (s.a.v.) emir ve talimatından bana gizli kalan mı oldu? Çarşı ve pazarlarda alış-veriş yani ticaret için çıkmak beni meşgul etti dedi.

Mü'minlerin emiri Hz. Ömer girmesine izin verilmeyen bir şahsın hiç öfkelenmeden geri dönmesi gerektiğini unutmuştu. Bu hususta Rasûlüllah'ın (s.a.v.) sünnetine şahitlik yapan ve hatırlatmada bulunan da Ebu Said el-Hudri olmuştu. (475)

Kur'an-ı Kerim çocuğu izin istemeye alıştırmış ana babanın bunu çocuğuna öğretmesini emretmiş bu konuda aşamalı ve pedagojik bir yol izlemiştir. Ergenlik döneminden önce çocuk ana babanın evlilik hayatındaki üç uygunsuz vakitte kapıyı çalarak izin ister. Bu vakitler ana babanın (gecelik veya pijama gibi) özel kıyafetiyle bulunduğu uyku vakitleri; şafak öncesi öğle vakti ve yatsı sonrasıdır.

Allah Teala şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve hizmetçileriniz) ve sizden henüz büluğa ermemiş olaplar sabah namazından önce öğleyin soyunduğunuz vakit ve yatsı namazından sonra (yanınıza gireceklerinde) sizden üç defa izin istesinler.

Bunlar sizin açık bulunabileceğiniz üç vakittir. Bunların dışında ne sizin için ne de onlar için bir günah yoktur. Yanınızda dolaşırlar birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. Allah ayetleri size işte böyle açıklar. Allah bilendir hüküm ve hikmet sahibidir." (476)

Nihayet çocuk ergenliğe erişip mükellefiyet çağına girince artık her zaman evde ve evin dışında kapalı bulduğu kapıyı çalarak izin istemekle emrolunur. Şu ayet bu noktaya işaret eder: "Çocuklarınız ergenliğe erdikleri zaman kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi izin istesinler. İşte Allah ayetlerini size böyle açıklar. Allah bilendir hüküm ve hikmet sahibidir." (477)

Rasulüllah (s.a.v.) nasıl izin isterdi? Kapıyı çalan insanın aldığı vaziyet nasıl olmalıdır? Kapıya yüzünü mü sırtını mı yoksa sağ veya sol yanını mı çevirmelidir? Bu soruya cevap vermek için şu hadisi zikretmek istiyoruz:

Abdullah b. Büsr'un rivayetine göre Rasûlüllah (s.a.v.) izin istemek üzere kapıya geldiği zaman yüzünü kapıya çevirmezdi. Sağ veya sol yanım çevirirdi. Kendisine izin verilirse girer aksi halde geri dönerdi. (478)

Önder peygamber çocuklardan izin istiyor:

Şüphesiz hak haktır; büyük küçük ayrımı yapmaz. Vasıf statü ve ünvanları ne olursa olsun sünnete uymak herkesin görevidir. İşte ümmetin komutanı ve öğretmeni Peygamber (s.a.v.)... Büyüklerin ve küçüklerin içinde çocuğun hakkım bahis mevzu ederek onları irşad etmektedir.

Sehl b. Sâd (r.a.) anlatıyor: Rasulüllah'a bir içecek getirilmişti O da ondan içti. Sağında bir çocuk solunda da yaşlılar bulunuyordu. Rasulüllah (s.a.v.) çocuğa:

- Bunlara vermeme bana müsaade eder misin? dedi. Çocuk:

- Hayır vallahi ya Rasulallah! Senden gelen nasibime hiçbir kimseyi tercih edemem! dedi. Bunun üzerine Rasulüllah (s.a.v.) suyu ona verdi.(479)

(475) Buhârî el-Edebu'l-MÜtred Hadis No:1065.

(476) Nur 24/58. (477) Nur 24/59.

(478) Ahmed b. Hanbel IV 189.

(479) Buhâri Eşribe 19; Müslim Eşribe 127; Muvatta Sıfetü'n-Nebi 18; Ahmed b. Hanbel I 284.

Muhammed Nûr Süveyd
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media