Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hayvanlar Hayvanlar Aleminden Muhteşem Gözler

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Hayvanlar Aleminden Muhteşem Gözler

Canlı gözlerindeki kusursuz detaylar ve her canlı gözünün tam onun ihtiyaçalarına yönelik olması. muhteşem özellikteki gözlerin evrimcilerin iddia ettiği gibi tesadüflerle oluşmadığını. Yüce Allah’ın üstün aklının eserlerinden bir olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.

Geçen ayki yazımızda Kamera Tipi ve Birleşik Tip gözlerin kusursuz özelliklerini anlamıştık. Bu ay ise bazı canlılara özgü göz tiplerinin onları sağladığı görüş üstünlüklerini detaylarıyla ele alacağız.

"Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O. bir işin olmasına karar verirse. ona yalnızca “OL”der. o da hemen oluverir." (Bakara Suresi. 117)

Kainatı yoktan var eden ve yarattığı tüm varlıklara üstün özellikler veren Allah’tır. Rabbimiz'in yaratışındaki bu mükemmelliği anlayabilmek için yarattığı canlıları incelemek gerekir. Çünkü Allah'ın sonsuz sanatının mükemmelliği. yarattığı milyonlarca canlının üstünde farklı şekillerde tecelli etmektedir. Yazı dizisi olarak aktardığımız canlı gözlerinin özellikleri de. Yüce Allah'ın Bedi (Örneksiz yaratan) isminin tecellileridir. Allah' ın Kuran'da da bildirdiği gibi bu özellikler. müminler için bir şevk kaynağıdır:

"Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır..." (Nahl Suresi. 66)

Deniz Canlılarının Hayranlık Uyandıran Gözleri

Kabuklular


Yüce Allah. bazı kabuklu deniz canlılarının kabuklarının iç tarafına. sıra sıra dizilmiş küçük alıcı gözler yerleştirmiştir. Kabuklarını açık tutarak görme işlemini gerçekleştiren bu canlıların göz yapıları. Yüce Rabbimiz'in kusursuz yaratma sanatının muhteşemliğini sergileyen kıvrımlı içbükey bir ayna tasarımına sahiptirler. Bu canlıların gözlerinin yarı saydam retinası vardır ve gözler. bir düşmana karşı savunmada onlara net bir görüntü sağlar. Kabuğunun kenarları boyunca dizilmiş küçük parlak gözlerin her biri yalnızca 1 mm. büyüklüğe sahip olmasına rağmen bu gözlerle hem hareketleri hem de ışık ve karanlık arasındaki farkı kolaylıkla anlayabilmektedirler.

Midyenin gözlerindeki küçük retinalar. tüm alıcıları için ışık toplayan yansıtıcılar içerir. Bu nedenle ışık değişimlerine duyarlı gözleri sayesinde bir hareket sezerse kabuğunu hemen kapatarak hem gözlerini. hem de kendini korumaya alır.

Nautilus


172323184_631c541ae4_m.jpg


Nautilus. iğne deliği kamera (pinhole camera) tipi optik gözlere sahiptir. Bu göz tipi. diğer kamera tipi gözlerden daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle. yönünü bulmak için polarize ışığı (parlak yüzeylerden yansıyan parıldama) kullanarak çok rahatlıkla yol alır. Nautilus gibi çok derinlere dalan ve karanlık sularda ışığa büyük gereksinim duyan bir canlı için elbette yüzeylerden yansıyan ışığın. görme açısından çok büyük bir önemi vardır.

Karides
1133459002_79636dfc48_m.jpg


Karidesler gibi bazı kabukluların ana gözlerine ek olarak vücutlarında ve kuyruklarında da ışığa duyarlı alıcılar bulunur. Gözleri oldukça kompleks bir yapıya sahip olan bu canlılar. bir alanı görmek için birden fazla göz yüzeyi kullanırlar. Bu canlıların beyni ise. oldukça mükemmel bir biçimde çalışarak gelen çok fazla sayıda görüntüyü bütünleştirerek tek bir görüntü elde eder.

Yengeç


760122057_e01b5106a0_m.jpg


Yengeçler. yansıtma ve kırılma özelliğini kullanan ve güneş ışığının yönünü ayırd etme kabiliyeti de olan gözlere sahiptirler. Düşmanlarının sayısı çok fazla olduğundan bu eşsiz görme sistemlerine ihtiyaçları vardır. İlginç olan nokta. bu göz yapısına Prekambrien patlaması olarak adlandırılan döneme ait fosiller arasında sık bulunan trilobit fosillerinde de rastlanılmasıdır. Bu durum canlıların ilk yaratıldıkları andan itibaren ihtiyaçlarına yönelik gözlere sahip olduklarını ve göz lenslerinin evrimin iddia ettiği gibi tesadüfen oluşma ihtimalinin mümkün olmadığını göstermektedir.

Ahtapotlar ve Dev Mürekkep Balığı


299096354_baedfe100f_m.jpg


Ahtapotların gelişmiş kamera tipi gözleri vardır. Bu gözler. tıpkı resim çekerken cismin mesafesine göre netliğini ayarladığımız fotoğraf makineleri gibi yakın veya uzak mesafeye göre görüş netliklerini ayarlayabilirler. Yüce Allah'ın bahşettiği bu muhteşem gözler vesilesi ile ahtapot. tüm kollarını kontrol edebilmek ve düşmanlarından korunabilmek için bir görüş odaklaması yapabilir.
Dev mürekkep balığının da çok keskin görüşü vardır. Dünyadaki en büyük gözlere sahip canlı olan dev mürekkep balıklarının insan gözünden yaklaşık 100 kez daha büyük olan gözleri onlara keskin bir görüş sağlar.

Böceklerin İlginç Gözleri

ÖrümcekBazı örümceklerin altı ila sekiz arasında değişen sayıda gözleri vardır. Örneğin kurt örümceğinde birden fazla gözün her birinin ayrı ayrı rolleri vardır. Bu gözlerin bazıları görüş sağlarken diğerleri çevresel tarama yapar. Bu gözlerden beyne giden sinyaller. çevresel görüş. uzaklık tahmini ve şekil hakkında bilgiler verir. beyin tüm bu sinyalleri birleştirir. Bazı örümcekler ise polarize ışığı da algılar. Bazılarının dar bir görüş alanı vardır ama gözlerini hareket ettirerek tarama da yapabilirler.

Örümceklerin farklı gözlerden gelen görüntüleri beyinlerinde tek bir görüntü olarak yorumlaması bilim adamlarına da ilham kaynağı olmuş. çok alıcılı silahları ve robotları. örümceğin bu kompleks görüntü işleme sisteminden esinlenerek yapmışlardır.

Arılar


2452190526_42d8b2b651_m.jpg


Arıların gözlerinde 3000 ila 4000 küçük lens bulunur. Her lens içinde birden fazla alıcı vardır. Ortadaki lens yan alıcılardan daha geniştir .Dolayısıyla arılar. tam önlerini daha iyi görürler. Bir mikron büyüklüğündeki bu küçük alıcılar. son derece özel bir optik tasarım oluşumlardır. Çünkü arı gözleri UV ışınına duyarlıdır ve görünür ışığın polarizasyonunu algılayabilir.

Arılar en iyi mavi rengi seçerler ama insanların gördükleri diğer renkleri de algılarlar. Burada evrimciler yine bir açmaz ile karşı karşı karşıya kalırlar. Çünkü onların hayali evrim basamaklarında atlar ve köpekler. daha üst basamaklarda yer almalarına rağmen gri tonlarda bir görüntü algılar ve renkleri seçemezken alt basamaklarda yer alan arıların renkli görmesi açıklanamaz. Çünkü renkli görmek. üstün bir özelliktir. Bu özelliğin evrimin üst basamaklarında yer alan bazı canlılarda kaybolması ve tekrar insanda ortaya çıkması aşamalı gelişim düşüncesine ters düşmektedir. Oysa. Yüce Allah her canlıya kendi ihtiyacına yönelik özellikler bahşetmiştir. Arılar da. çiçeklerin yerlerini belirlemeleri ve beslenebilmeleri için renkli görme özelliğine sahip olarak yaratılmışlardır.

Arıların gözlerinin polarize ışığı algılaması. yönlerini bulmaları için de çok özel bir iletişim sistemi geliştirmelerini sağlamıştır. Yönlerini polarize ışığa göre bulan arılar. besin kaynağını bulduktan sonra kovana dönüp diğer arılara besin kaynağının uzaklığını ve yönünü bildirmek için özel bir görsel kod (dans) kullanırlar. Bu iletişim arıların çok mükemmel bir görsel süreç ve algılama sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Yusufçuk


194362523_b38b46bd12_m.jpg


Yusufçukların çok geniş görme açısı olan gözleri onlara öne ve arkaya uçarken kolaylık sağlar. Yusufçuğun her gözünde yaklaşık 30 bin alıcı vardır. Bu sayede diğer birçok böcekten daha iyi görür. Yusufçuk gözlerinin algılama yoğunluğu insanlarınkiyle aynıdır. Bu canlıların gözleri. insan gözlerinden çok daha küçük olduğundan insanlar kadar net görmeyebilir. ancak insan gözü ile hemen hemen aynı düzeyde algılama yoğunluğuna sahip olmaları onların evrimcilerin iddia ettiği gibi basit canlılar olmadıklarını. tam aksine üstün yaratılış özelliklerine sahip olduklarını bir kez daha kanıtlar. Yusufçuklar da tıpkı insanlar gibi binoküler (iki gözlü) görüş kullandıklarından gözlerinin arasındaki uzaklığı temel alarak cisimlere olan mesafelerini tahmin edebilirler.

Kelebekler


187573665_e3b50bec4e_m.jpg


Türlerine bağlı olarak kelebeklerin ilave tipi gözleri veya benzeri optik gözleri vardır.

Kelebek gözlerinin en önemli özelliği. çeşitli renkleri seçebilmeleridir. Çünkü kelebeklerin besin bulabilmek. yaşamak ve üremek için çok sayıda renk seçebilmeleri gerekir. Diğer canlılarda pigment sayısı iki veya üç iken kelebeklerin gözlerinde dörder tane farklı pigment bulunur. Bunun sonucunda kelebeklerin renk algılama kabiliyetleri artar.

Kelebekler. bazı çiçeklerden yansıyan UV ışınlarını da görebilirler.

Bu küçük canlılar. görüntü detayından çok renge tepki verirler. Ancak Yüce Allah bu canlıların gözlerini. çiçeklerle yollarını bulabilecek ve birlikte uçmak için diğer kelebekleri görebilecek bir netliğe sahip olarak da yaratmıştır.

İnsanlar sadece 100 mikron'luk (0.01mm) detayları görürken. bazı kelebekler nesnelerdeki 30 mikron'luk (0.03mm) detayları görebilirler. Başka bir deyişle yakın mesafede kelebek gözü. insan gözünden daha fazla detay görebilir. İnsan gözüyse. uzak mesafelerde kelebeklere oranla daha iyi odaklanır. Bu tamamen Yüce Allah'ın tüm canlıların ihtiyaçlarına yönelik gözler yaratmış olmasının bir sonucudur.

Sonuç

Yazı dizimizin bu bölümünde verilmiş olan örneklerde de görüldüğü gibi her canlı türünün gözleri kendilerine has özelliklere sahiptir. Yeryüzündeki milyonlarca çeşit canlının sahip oldukları özelliklerden sadece gözleri düşünmek bile. bu benzersiz özelliklerin bilinçsiz olaylarla ortaya çıkmayacağını. kendiliğinden bir canlının kusursuz gözler kazanamayacağını. canlıların gözlerinin tek bir parçasının bile tesadüfen oluşamayacağını kanıtlar. Bütün hayvanlar. bitkiler. insanlar Yüce Allah tarafından eksiksiz bir şekilde yaratılmışlardır. Akıl ve vicdan kullanarak düşünen insanlar için bu çok açık bir gerçektir.

Bu gerçeği kavramak ve tüm yaşamını buna göre ayarlamak. her insanın kendi faydasına olacak bir davranıştır. Çünkü insanın dünyadaki görevi Yüce Rabbimiz'in ihtişamlı yaratışını görmek ve bu yaratılış karşısında O'nun sonsuz gücünü ve ilmini takdir edebilmektir. Sonsuz güç sahibi olan Allah'ın ilmi bir ayette şöyle haber verilmiştir:

"Sizin İlahınız yalnızca Allah'tır ki. O'nun dışında İlah yoktur. O. ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır." (Taha Suresi. 98)
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Diğer Vahşiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media