Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam H.z. Fatımanın Çeyizi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya
Hz. Fatımanın Çeyizi

Hz. Ali'nin vermiş olduğu mehrin bir kısmı ile Hz. Fatıma validemiz için alınan çeyiz ve ev eşyası on sekiz parçadan ibarettir.
Resul-i Ekrem . 400 dirhemlik mehirden Hz. Ebu Bekir'e 63 dirhem vererek çeyiz satın almak üzere onu çarşıya gönderdi. Bunların taşınmasına yardım etmek üzere Hz. Selman ile Hz. Bilal'i yardımcı verdi. Alınan on sekiz parça eşya şunlardır:

3 adet minder 1 adet seccade 1 adet içi hurma lifiyle doldurulmuş yüz yastığı 2 adet el değirmeni 1 adet su tulumu 1 adet su testisi 1 adet meşin su bardağı 1 adet elek 1 adet havlu 1 adet koç postu 1 adet alaca kilim 1 adet sedir [divan] 2 adet Yemen işi alaca elbise 1 adet kadife yorgan.

Hz. Ebu Bekir bunları getirdiğinde cihanın Fahr-i Ebedisi Hz. Muhammed yaşlı gözlerle şöyle dua etti: "Ya Rabbi senin sevmediğin israftan çekinen kimselere bu eşyayı hayırlı kıl."

İşte Hz. Fatıma bir ev için en zaruri ihtiyaçlardan bulunan bu kadarcık bir ve eşyası ile gelin oldu.

Zamanımızda yapılan düğünlerde o derece lüks ve israfa kaçılmaktadır ki bir yuvayı kurmak pahasına oğlan ve kızın babaları çökmektedirler. Birçok aile de istenilen eşyalarının fazlalığı yüzünden çocuklarını evlendirememektedir. Müslümanların bu konuda çok anlayışlı olması lazımdır.

Çoğu zaman yapılan eşya ile bir tuhafiye ve konfeksiyon mağazası açmak mümkün olabilir. Bunların hepsini giymeğe bir ömür kafi gelmez. İnsan daraldığı zaman satayım dese kıymeti üzerinden müşteri bulması mümkün değildir. Bunların çoğu sandıklarda çürür ve bozulur gider.

Masraf ihtiyaca göre yapılacak iken bu ölçü terk edilerek irada göre sarfiyata gidilmekte ve hatta çoğu zaman bunu da aşmaktadır.

Bizlere örnek olması için Hz. Âişe validemizin ev eyasını da bildirelim:

1 adet sedir 1 adet hasır 1 adet yatak 1 adet yastık 2 adet çanak (un ve hurma koymak için) 1 adet su kabı 1 adet su tası
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Serbest Konular
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media