Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Fish Güney Amerika Cüce Cichlidlerinden Apistogret Ma Borelli

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya

Güney Amerika cüce cichlidlerinden Apistogret ma borelli

Güney Amerika cüce cichlidlerindendir.. Amazon nehrinin az akıntılı ve bol bitkili yerlerinde yaşarlar. Kökler ve kütükler saklanmaları ve yuva yapmaları için ideal yerlerdir. Oldukça barışçıl bir türdür. Boylarına ve karakterlerine uygun türlerle karma akvaryumlarda beslenebilir. Hafif asidik. yumuşak ve 24-26C sıcaklıkta olan sulardan hoşlanırlar. Su

.

değerlerindeki farklılıklara karşı daha yüksek toleransları olsa da sudaki kimyasallara karşı oldukça hassastırlar. Bu yüzden klordan tamamen arındırılmış su kullanılmalıdır. Nitrat gibi zararlı bileşenler mümkün olduğunca sıfıra yakın olması gerekmektedir.

İyi bir biyolojik filtrasyon şarttır. Bitkili tanklar. nitrat’ın düşük seviyelerde kalması açısından faydalı olduğu gibi. doğal ortamlarına da uygunluğu açısından iyi bir tercihtir.

14355.jpg
Çeşitli renklerde varyasyonları bulunur. Erkek bireyler. yaklaşık 7cm boylarında olurlar ve renkleri daha parlaktır. Dişiler ise daha küçüktürler ve üreme döneminde parlak sarı. turuncu renk alırlar.

Bu farklılıklara bakarak yetişkin bireylerde cinsiyet çok net bir şekilde anlaşılır. Doğada küçük su kurtları ve böceklerle beslenirler. Hayvansal protein yüzdesi yüksek yemler tercih edilmelidir. Ürkek oldukları için yüzey yemlerine pek çıkmazlar. Bu yüzden granül halinde dibe batabilen yemler tercih edilmeli.

Ayrıca bu yemlerin kendilerine ulaşabilmesi için akvaryumda yeme karşı atak balıklar bulunmamalıdır. Sivrisinek larvaları. Gammarus. Beyaz kurt gibi canlı yemler kullanılması. renklerinin canlılığı için gereklidir. Beyaz kurt'u evde üretebileceğiniz gibi Sivrisinek larvasını ve Gammarus'u doğadan toplayabilirsiniz.


Aynı akvaryumda birden fazla çift beslenebilir. Son derece sakin huyludurlar. Bol bitkili ve saklanma yerleri bol olan bir dekorasyon hazırladığınızda. çiftler arasında ciddi bir sıkıntı yaşanmaz. Tek eşli oldukları için dişi erkek oranını 1/1 olarak ayarlamanız en uygunudur. Bölgelerinde. girişi dar mağara ve kovukların olması yumurtlamaları için önemlidir.

Kovuğun tavan kısmına yapıştırılan yumurtalar 2-3 gün içinde açılır ve yuvanın tabanına dökülürler. Dişi yuvayı beklerken. erkekte bölgeyi diğer balıklara karşı korur. 5-6 gün sonra serbest yüzmeye başlayan yavrulara. toz yemin yanında Artemia ve Mikrokurt gibi canlı yemler verilebilir. Eğer türe uygun bir akvaryum kurduysanız. yavruları ayırmanıza gerek yoktur.

Ebeveynlerin ortak koruması altında kendilerini kurtaracak boya gelebilirler. Bu aşamada size düşen görev. akvaryum suyunu mümkün olduğunca temiz ve sabit değerlerde tutmaktır. Bunun için günlük su değişimlerini aksatmadan yapmanız gerekir. Ekleyeceğiniz su değerlerini akvaryum suyu ile eşitlemeyi unutmamanız çok önemlidir.

.

Bitkili ve karışık türlerle birlikte beslenebilir olmaları. renklerinin güzelliği. sakin ve barışçıl olmaları tercih edilmelerinde en önemli artılardır. Sağlıklı bir şekilde besleyebilmek için.

doğasına uygun ve oturmuş su şartlarını sağlamak önemlidir. Nitrat seviyesini sürekli düşük tutabilmek zor olduğu için. yeni başlayan arkadaşlara biraz daha tecrübe kazandıktan sonra bu türü beslemelerini tavsiye ederim.

 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Akvaryum
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media