Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Ebu Zerr-i Gıfari (Ra)

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,179
2
38
konya
Ebû Zerr-i Gıfâri (ra)'den:

Nebiyy-i Ekrem (sav) Efendimiz Rabb-ı Celil-i Teâla ve Tekaddes Hazretlerinden rivâyet ettiklerinden olmak üzere âdideki Hadis-i Kudsi'yi nakil buyurdu:

"Ey kullarım muhakkak biliniz ki ben zulmü kendime harâm ettim. (Zulümden müteâli ve münezzehim.) Sizin aranızda da zulmü harâm ettim. Öyle ise birbirinize zulmetmeyiniz.

Ey kullarım benim hidâyet ettiklerimden başka hepiniz dalâlettesiniz. Öyle ise benden hidâyet dileyiniz de size hidâyet vereyim.
Ey kullarım benim beslediklerimden başka hepiniz açsınız. Öyle ise benden taâm dileyiniz ki sizi besliyeyim.

Ey kullarım benim giydirdiklerimden başka hepiniz çıplaksınız. Öyle ise benden giyecek isteyiniz ki sizi giydireyim.
Kullarım siz gece gündüz hep hatâ işlerseniz. Ben de baştan başa bütün günahları mağfiret ederim.

Öyle ise bana istiğfar ediniz ki size mağfiret edeyim. Ey kullarım sizin bana zarar vermek elinizden gelmez ki bana zarar verebilesiniz.
Bana menfaat vermek elinizden gelmez ki bana nef'iniz dokunabilsin.

Ey kullarım eğer evveliniz âhiriniz insiniz cinniniz içinizde en takıy olan kim ise onun kalbi gibi (hep mut' kalbli) olsanız yine mülküme ziyâde hiç bir şey katılmış olmaz.

Ey kullarım eğer evveliniz âhiriniz insiniz cinniniz içinde en fâcir olan kim ise onun kalbi gibi (hep âsi kalbi) olsanız yine mülkümden bir şey eksilmez.

Ey kullarım eğer evveliniz âhiriniz insiniz cinniniz hep bir yerde durup benden matlublarınız dilesiniz de hep birinize (ayrı ayrı)
dileğini versem bu bahşayış nezdimdeki hazine-i atâdan iğne denize girdiğinde denizden ne eksiltirse ondan ziyâde bir şey eksiltmez.
Ey kullarım ameller hep sizin amellerinizdir.

Ben onları sizin hesâbınıza noksansız olarak zabtederim. Sonra karşılığını size tastamam gösteririm.
Artık her kim (karşılık olarak) hayır bulursa Allah'a hamd etsin. Her kim de başka şey bulursa kendisinden başkasına levm etmesin.

(Bu hadis-i şerifi Müslim rivâyet etmiştir.)

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Combeki Media