Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Fish Dev Yengeçler

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Kral Yengeç'in Yürüyüşü
1961de Barents Denizinin soğuk sularına bırakılan bir yengeç menzilini epey artırdı. Aslında Bering Denizinde ve Uzakdoğu Rusyadaki Kamçatka çevresinde yaşayan Kral Yengeç Sovyet balıkçılık filosunun verimini artırmak amacıyla Batı Rusyaya getirilmişti.Bugün araştırmacılar yengecin ilerleyişini şaşkınlıkla izliyorlar. Kral Yengeç; Kuzey Kutbuna epey yakın olan Savalbard Takımadalarına kadar ulaştı.

En Büyük Yengeç
Kral Yengeçin boyu; bacakları dahil olmak üzere 1.5 metreye ağırlığı ise 8 kiloya kadar ulaşabiliyor. Yani o dünyanın en büyük yenilebilir yengeci.Çevreci kuruluş WWFnin Rusya seksiyonunda çalışan deniz biyoloğu Vasilly Spiridonov Barentse bırakılmalarından sonraki birkaç yıl boyunca yengeçler sanki ortadan kaybolmuştu. Yetmişlerin sonuna dek onlardan haber alan olmadı. Ama doksanlarda Rus sularındaki nüfusta patlama yaşandı diyor.


Adeta Koşuyorlar
Aslında yengeçler suya ilk bırakıldıkları noktadan batıya doğru ilerlemeye başlamışlardı. Kola Yarımadasına dek ulaştılar ve seksenli yıllarda Norveçli balıkçılar tarafından yakalanmaya başlandılar.Geçen yıl Norveç topraklarının 215 kilometre açığında keşfedildiler.Svalbard Takımadalarına kadar ulaşmaları bugüne dek istikrarlı bir biçimde süren yürüyüşlerinin adeta koşmaya dönüştüğünü gösteriyor

Tükenme Tehlikesi
Tuhaftır ki; Kral Yengeçlerin yeni yuvalarındaki yayılmacı tutumu memleketleri olan Uzakdoğudaki sayılarının düşmesine denk geliyor. Bu canlı; Kamçatka ile ABDnin Alaska eyaleti arasında uzanan Batı Bering Denizindeki en değerli avlardan biri.Dr. Vasilly Spiridonov Doksanlı yıllarda uzak doğuda her yıl 100 bin yengeç yasal olarak avlanıyor. Ama epey bir yasadışı avlanma da var. Yengeçler bu bölgede ciddi tehdit altında ve ticari açıdan soyları tükenebilir diyor.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Su Altı Dünyası
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media