Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Fish Dev Kalamar ilginç (Architeuthis dux)

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Dev Kalamar ilginç (Architeuthis dux)

DÜNYA ÜZERİNDE YAŞAMA ALANLARI

Architeuethis dux bütün dünya okyanuslarında yaşarlar.Ancak daha çok ada ve kıtalrın çevresinde gruplar halinde bulunurlar. Kuzey Atlantikte:Kuzey Amerika . Norveç . Kuzey İngiliz Adaları . Azorea ve Madeira Okyanus adaları.Güney Atlantikte Güney Afrika Suları.Kuzey Pasifikte:Japonya çevresinde.Güney Batı Pasifikte Yeni Zelanda ve Avustralya çevresinde.

squid4.jpg


FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Architeuthis dux’ün ortalama boyutları;boyu 6 ile 13 metre . ağırlığı 50 ile 300 kg . baş kısmının boyu 1ile 2.5 metre arasında değişmektedir.Şu ana kadar bulunan en büyük Architeuthis dux’ün boyutları;boyu 18 metre . ağırlığı bir ton . baş kısmının boyu 5 metre olarak ölçülmüştür.

Architeuthis dux’ün iki uzun dokunacı vardır.(10 ile 12 metre) Diğer sekiz kolunun boyu 3 metredir.Gözleri hayvanlar alemini en büyüğüdür.En büyüğü ise 15 inç olarak ölçülmüştür.(Dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinanın gözünün büyüklüğü 10 ile 12 inç arasındadır.) Gözlerini büyüklüğü yaşadığı ortamdan kaynaklanır.Çünkü Architeuthis dux okyanusların 200 ile 1000 metre arasındaki derinliklerde yaşarlar.Bu derinl ikteki ışığın azlığından bu büyüklükteki bir avcının yararına olacak uyum sağlamıştır.

squid_plum_island_beach.gif


GENEL ÖZELLİKLER

.
Architeuthis avını dev duyargaları sayesinde yakalar. Bu duyargalar yaratığın 10 metre yakınındaki bir canlıyı kolayca yakalayabileceği uzunluktadır. Avını yakaladıktan sonra Duyargalarını çevresine dolayan architeuthis vantuzlarıyla kurbanının hareket etmesini ya da kaçıp kurtulmasını engeller. Daha sonra sekiz kolu sayesinde canlıyı ağzına yaklaştırır. kurbanını gaga şeklindeki dişleriyle parçalar. Bu gagalar güçlü kaslara bağlı olup son derece keskindirler. Yine de bu gagalar avı sindirim için yeterli boyuta indirgemez. architeuthis'in dili radula adı verilen törpü benzeri küçük dişlerle kaplı bir organa bağlıdır. bu organ sayesinde parçalar yutulmadan önce ufalanır.

Archieuthis dux iki yöntemle hareket eder. canlı. her iki yanında bulunan yüzgeçleri dalgalandırmak suretiyle hareket edebildiği gibi içine çektiği suyu güçlü kaslarının kasılması sonucunda aniden dışarı püskürtebilir. bu hareket ona çok hızlı bir ivme kazandırabilir.

Architeuthis dev boyutlarına karşın kısa ömürlü bir canlıdır. tahmin edilen ortalama ömrü 3-5 yıl arasıdır. Bu kadar kısa yaşayan bir canlının 20 metre boyuna erişebilmesi için çok hızlı büyümesi gerekir. Architeuthis bu büyümeyi sağlamak adına sürekli avlanır. Kısa ömürlerinin olması her seferinde çok fazla miktarda yumurta bıraktıklarının da bir göstergesidir.

Architeuthis derin su balıkları ve kendi türünün dışındaki mürekkep balıklarıyla beslenir. Dev boyutu sayesinde ispermeçet balinası ve büyük beyaz köpekbalığı dışındaki tüm canlılar architeuthis 'in avı olabilir.
Architeuthis'in sık sık gemilere ve küçük teknelere saldırdığı söylense de bugüne kadar rapor edilmiş bir saldırı. ölüm ya da yaralama olayı yoktur. anlatılanın aksine zararsız olduğu düşünülmektedir.
İnsanoğlu yüzyıllar boyunca büyük hayvanlara ilgi duymuş ve yazık ki birçoğunu avlayarak kendini doğa üstündeki gücü konusunda tatmin etmeye çalışmıştır. balinalar. filler. su aygırları ve diğer dev cüsseli hayvanlar bu yolda katledilmiş bazılarının türü tükenmiştir. architeuthis dux ise kendini çok iyi gizleyebilmiş olduğundan bugüne kadar hayatta kalmayı başarmış bir doğa harikasıdır.

giant_squid3.jpg


giant-squid_072202.jpg


giant_squid2.jpg
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Su Altı Dünyası
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media