Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,179
2
38
konya

Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda görülen olumsuz davranışlardan en tehlikelisi hiç kuşkusuz çalma davranışıdır. Çalma olayına aileler çok sert tepki vermektedir. Yanlış bir müdahale çocuğun ruhunda derin yaralar bırakır.

Çocuklarda Çalma Davranışı Nasıl Önlenir?

Bu yüzden anne ve babalar bu konuda mutlaka uzman desteği almalıdır. Kendisine ait olmayan bir eşyayı ya da malı sahibinin izni olmadan alıp kullanmaya ve onu sahiplenmeye çalma denir. Bir davranışın çalma olabilmesi için bireyde sahiplik duygusunun oturmuş olması gerekir. Bu anlamda 2 yaşında bir çocuğun davranışı çalma olarak değerlendirilemez. Bu çocuklar sahiplik kavramını bilmez.

Benmerkezci yapılarından dolayı çevresinde gördüğü her şeyi kendisininmiş gibi sahiplenir. Çevresinde gördüğü her şeyi izin almadan alır ve kullanır. Her şeyin kendisine ait olduğunu düşünür. Sen ve ben farkına varamaz. Zaman geçtikçe büyüdükçe aklı ermeye başladıkça sen ve ben farkına varır.

Çalma davranışının altında birçok neden yatar. Yeteri kadar harçlık almayan ve ihtiyaçları karşılanmayan çocuklarda çalma davranışı çok sık gözlemlenir. Kıskançlık duygusu da kişiyi çalmaya iter. Sahip olamadığı şeye çalarak kavuşmayı düşünür. Temel ihtiyaçları karşılanmayan birey çalar. İlgi ve sevgi eksikliği yaşayan bireyler dikkat çekmek ailesine ben buradayım beni fark et demek için dikkat çekmek adına çalma davranışı sergiler. Alkolik ailelerde ve suç potansiyeli yüksek aile bireylerinde çalma davranışı çok sık görülür. Çocuklar bazen intikam almak adına çalma davranışı sergiler.

Bir guruba dahil olmak. kendini ispat etmek için güç gösterisinde bulunmak adına çalma davranışı görülür. Yenidoğan kardeşini kıskanan çocuklarda çalma davranışına çok sık rastlanır.
Çalmayı önlemek için anne ve baba örnek olmalıdır. Çocuklar dürüst olmayı öğretmek gerekir. Başkalarının malına saygı duyup zarar vermemek gerektiği anlatılmalıdır. Bulduğu bir malı mutlaka sahibine vermesi gerektiği söylenmelidir.

Ödünç alma tekniği öğretilmelidir. Kimsenin eşyasını izni olmadan kullanılmaması gerektiği anlatılmalıdır. Çevresindeki eşyaları özenle kullanması öğütlenmelidir. Çocuğa ait eşyalar olmalı ve bu eşyaları özenli kullanması sağlanmalıdır. Çalma konusunda aşırı tepki vermeyin. Çok sık tekrarlanmıyorsa bazen görmezden gelinebilir.

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Combeki Media