Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Çocuk yemeklerini güzel sunmak uğruna yemek olmaktan çıkartmayın!

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,217
2
38
konya

Çocuk yemeklerini güzel sunmak uğruna yemek olmaktan çıkartmayın!

Çocuklar yemek yemedikleri zaman anneler ne yapacaklarını şaşırırlar. Bu sık rastlanan bir durumdur. Ne yaparsam bu yemeği yer? Yerine ne yedirsem? Acaba başka ne yer? gibi pek çok soru ardı ardına kafanızdan geçmeye başlıyor değil mi?
Bu durumda bakılması gereken bazı noktalar vardır. Örneğin; Alerji değerleri yüksek bir çocuğun iştahsız olması sık karşılaşılan bir durumdur. Yahut o gün huzursuz olan çocuk yemek yemek istemeyebilir. Belki de yedirmeye çalıştığınız yemeğin tadını sevmemiş olabilir. Çocuğa yemek yediren kişinin ruh hali de çocuğun iştahını etkiler.
Çocuklar büyürken sık sık zevkleri de değişir. Geçen sene biber dolmasını bayılarak yiyen çocuk bu sene “Ben biber dolması sevmem. yemek istemiyorum” diyebilir.
Yine enfeksiyon hastalıkları öncesi. sırası ve sonrasında çocuklar iştahsız olabilir. Bu tip dönemlerde onlara özel sevdikleri yiyecekleri hazırlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Yahut tabaklarını biraz renklendirmek belki biraz ilgilerini çekerek yemeğe teşvik edebilir.

Ancak. sık sık çocuklara özel süslü tabaklar hazırlıyorsanız kendiniz ve çocuğunuz için işleri zorlaştırıyor olabilirsiniz! Annelerde yetersizlik hissi yaratabilecek (yapamayan yahut vakti olmayan anneler için) lüzumu olmayan bir uygulama. Çok bol vaktiniz var ise bu süreyi yemek süslemek yerine çocuğunuz ile oyun oynayarak geçirebilirsiniz.
Yemek yemek temel ihtiyaçtır
Yemek yemek tüm canlıların temel ihtiyacıdır. Yemeği çocuklara güzel sunmak da nasıl biz yetişkinlerin göz zevkine hitap eder ise çocukların da şüphesiz hoşuna gider. Güzel ve düzgün sunum çocuğun yemek yemesini kolaylaştırmalı ve iyi görünmelidir. Bunun haricinde otel açık büfesi gibi sofrayı devamlı süslemek hem zahmetli hem de çocuğun beslenme eğitimi açısından doğru bir yaklaşım değildir.

Ev ortamında sürekli süslü püslü tabaklar ile yemek yemeğe alışan çocuk okul ortamı yahut başka bir yerde yemek yemesi gerektiğinde önüne gelen tabaktan hoşlanmayabilir. Bu da daha sonra okulda yemek yemeyen çocuk olarak size geri dönebilir.
Beslenme alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren doğru verilmesi ilerleyen yaşlarda hem sizi hem de çocuğunuzu rahatlatır. Böylelikle tabakları süslemek. yemeği çocuğu kandırarak (Tv. telefon vb oynatarak) yeme gibi yanlış davranışlardan da uzak durmuş olursunuz.
Çocuk yemeklerini güzel sunmak uğruna yemek olmaktan çıkartmayın!

Çocukların kolay yemesi için gıdaları dilimleyebilirsiniz
Birlikte yemekten hoşlandığı gıdaları yan yana dizebilirsiniz.
Yanına peçetesini. suyu düzenli şekilde koyabilirsiniz.
Beslenme çantasının düzenli ve şık durmasını sağlayabilirsiniz.
Örneğin;
Bir de yanlışa göz atalım. Sizce bu tabakları çocuklarınız ev haricinde nerelerde bulabilir hiç düşündünüz mü?
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media