Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hayvanlar Çıyanlar.

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konyaÇıyan (Class Chilopoda Centipede)
Özellikleri
Boy: Genelde bina çevrelerinde görülen türleri 5 cm
Renk: Türlere göre kahverengi ve turuncu-kahverengi.
3–10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 17 çift anteni olan zehirli canlılardır. Gündüzleri evlerin nemli. loş ve karanlık yerlerinde. taş altlarında. deliklerde gizlenirler. Geceleri dolaşır. böcek ve solucanlar ile beslenir. insana saldırmazlar. "Çıplak ayakla dolaşırken. terlik. ayakkabı giyerken sokarlar. Isırdığı yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar."


14517474-A-Giant-Centipede-an-Insect-Relative-Class-Chilopoda-Phylum--Stock-Photo.jpg


.
Davranışları
Rutubetli alanlarda yaşayan yırtıcı (predator) haşerelerdir. Böcek ve örümcekleri geceleri avlayarak beslenirler. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık. çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Çok uzun ayaklarıyla tanınan ev çıyanları hariç. nadiren iç mekanlarda görülürler.

Yaşam Alanları
Dış alanlarda. toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İç alanlarda. süpürgeliklerde. kapı ve pencere aralarında. bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.
.
Mücadele İpuçları
Üredikleri kulübe ve evler boşaltılır içerisi ve dışarışı ile üreme yerleri kalıcı ilaçlarla ilaçlanır. Otaş gibi profesyonel firmaya müracaat etmek hem zaman kaybını hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.ciyan ısırmalarında ısırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir.

İç alanlara girişlerini önlemek için. binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması. sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gereklidir. İç mekanlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede Otaş. gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması daha doğrudur.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Sürüngenler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media