Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin Cerrahi olarak rahmin alınması

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya

CERRAHİ OLARAK RAHMİN ALINMASI / HİSTEREKTOMİLER
Histerektomi uc şekilde gercekleştirilir:

Vajinal histerektomi
Abdominal histerektomi
Laparoskopik Assisted Vajinal Histerektomi
Histerektominin hangi yolla gercekleştirilmesi gerektiğine; histerektomi yapılma nedenine. tıbbi oz gecmişine ve hastanın durumuna tarafından oysa ameliyatı yapacak olan cerrah karar verebilir.

Histerektomi nedenleri:
Rahimde myomlar olması (%30)
Olağandışı uterin kanama (%20): Tedavilere cevap vermeyen. fazla ve uzun suren adet duzensizlikleri
Endometrial hiperplazi: Rahim icini kaplayan endometrium tabakasının kalınlaşması
Endometriozis (%20)
Rahim sarkması (%15) : Cok sayıda vajinal doğum yapan kadınlarda bağ dokusunun elastikiyetini kaybetmesi sonucu rahmin vajinal kanaldan aşağıya doğru ceşitli derecelerde sarkması durumu
Kronik pelvik ağrı
Rahim kanseri (nadir)
Doğum ve hamilelik komplikasyonları: Sezaryen veya zorlama doğumlardan sonradan rahim kaslarının kasılamamasına yan olarak şiddetli vajinal kanama olması durumunda (atoni kanaması) acil histerektomi operasyonu gerekebilir.
Kurtaj esnasında rahim duvarının delinmesi ya da doğum sırasında yırtılması (uterin ruptur) durumunda da acele histerektomi operasyonu gerekebilir.

Vajinal Histerektomi: Rahmin Vajinal Yoldan Cıkartılması
Vajinal histerektomi rahmin vajinal yolla cıkartılması anlamına gelir. Vajinal histerektomide rahim. vajinanın en ustteki kısmına yapılan kesiden cıkartılır. Vajinal histerektomi genel uyuşturma aşağı takriben bir saat suren bir operasyondur.
Ceşitli benign hastalıklarda. rahim ağzında kanser başlangıcı saptama edildiğinde veya rahmin vajinal kanal icine icten yer değiştirmesi (prolapsus) halinde bu ameliyat uygulanabilir.
Vajinal histerektomi ile birlikte aynı zamanda vajina on ve arkadaki duvarında olan sarkmalar da duzeltilebilir. Vajen on duvarının sarkması halinde mesane (idrar torbası) yer değiştirmiş olur; bu koşul sistosel olarak adlandırılır. Sistosel ile birlikte idrar kacırma problemi de yaşanabilir. On yenileme yapılırken bununla birlikte idrar kacırmaya onlemek icin farklı alanlara yonlendirilmiş cerrahi metotlar kullanılır.

Vajina arkadaki duvarı prolapsusu halinde ise rektosel'den bahsedilir. Bu durumda vajinal histerektomi operasyonunda arkadaki yenileme yapıldığında ayrıca kabızlık problemi azalır. hem de perine kasları kuvvetlendirileceği icin cinsel ilişki sırasında vajinada bereket duygusal ortadan kaldırılır.
Vajinal histerektomi operasyonu ile hem uterus vajinal yoldan cıkartılmış olur. ayrıca de vajen on ve arka duvarına zorunlu onarımlar yapılmış olur. Yumurtalıklar ve tupler normal değilse onlar da rahim ile birlikte vajinal yoldan cıkartılabilir.
Operasyonda dikişler tamamen vajina icinde kaldığı icin dışardan hicbir dikiş izlenmez; hasta bakımı. hastanın mobilizasyonu. bere iyileşmesi cok daha ivedi gercekleşir; hastanede kalış suresi de daha kısadır.
Abdominal Histerektomi: Abdominal histerektomi; karın alt bolgesine bikini cizgisi baştan başa yatay olarak yapılan bir kesiden uterusun cıkartılmasıdır.

Operasyon genel duyumsuzlaşma altında sıradan bir saat surer. Bu ameliyat. en fazla vajinal yolla cıkartılması olası olmayan rahimde bulunan buyuk capta myomlar icin yapılmakla beraber tuboovaryan cıban. rahim kanseri gibi ceşitli hastalıklarda da secim edilir.
Daha once karın daha aşağı bolgesini ilgilendiren değişik operasyon (sezaryen. yumurtalık kist ameliyatı. apendektomi vs) gecirenlerde barsaklar ve rahim aralarında yapışıklıklar olabileceğinden vajinal histerektomi mumkun olmayabilir; bu durumda da abdominal yol secim edilmelidir.
Eğer rahim ile birlikte yumurtalıklar da alınırsa bu operasyona “Total Abdominal Histerektomi + Bilateral Salpingooferektomi” (TAH + BSO) adı verilir.

TAH + BSO yapılan hastalarda operasyondan derhal sonradan aniden menopoz semptomları ortaya cıkar fakat bu duruma “cerrahi menopoz'' adı verilir. Cerrahi menopoz durumunda ateş basmaları. gece terlemeleri. can sıkıntısı. carpıntı. buhran gibi şikayetler ortaya cıkabilir. Bu nesil sıkıntıları onarmak icin TAH + BSO yapılan hastalara uygun zamanda hormon replasman tedavisi (ostrojen tedavisi) yapılmalıdır.

Abdominal yolla yapılan histerektomiler. vajinal histerektomilerle karşılaştırılacak olursa. bu amaliyatta bere iyileşmesi ve hastanede kalış suresi daha uzundur.
Laparoskopik Assisted Vajinal Histerektomi (LAVH): Bu metotta genel anestezi altında ince uzun aletler ile batına girilerek laparoskopik yolla uterus ve gerekirse overler ve tubalar bağlarından kurtarılır ve daha sonra vajinal bir kesi yapılarak bu organlar vajinal yoldan dışarı alınır.

Laparoskopik assisted vajinal histerektominin dezavantajları ise vajinal histerektomiden daha uzun suren ve maliyeti daha yuksek olan bir operasyon şeklidir. Hatta bir takım durumlarda LAVH daha tehlikeli bir operasyondur.
Histerektomi ile ilgili bir takım terimlerin acıklaması:
Total Abdominal Histerektomi: Karından yapılan kesiden uterusun tamamının cıkartılması.
Total Abdominal Histerektomi + Bilateral Salpingooferektomi (TAH + BSO) : Karından yapılan kesiden uterus. tupler ve overlerin cıkartılması.

Suptotal Histerektomi: Uterusun yalnız corpus kısmının cerrahi olarak cıkartılması. servix kısmının korunması.
Vajinal Histerektomi: Vajinal yoldan uterusun cıkartılması
Vajinal Histerektomi ile birlikte Kolporafi Anterior ve Kolporafi Posterior Operasyonu: Vajina on ve arkadaki duvarının farklı alanlara yonlendirilmiş derecelerde sarkması halinde on yenileme (sistosel onarımı) ve arkadaki yenileme (rektosel onarımı) ile birlikte bununla birlikte vajinal yolla rahmin alınması ameliyatı.
Op. Dr. Kutlugul Yuksel

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Diyet Ve Kadın Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media