Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin Cep telefonları beyin faaliyetlerini yavaşlatıyor

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya

Cep telefonları beyin faaliyetlerini yavaşlatıyor​

Cep telefonlarının hayatımızı kolaylaştırdığı bir reel. oysa gerek beyin ve govde sağlığına gerekse sosyal hayatımıza ne gibi zararlar verdiği de dobra dobra ortaya konmalıdır.
Oncelikle. zeki telefonların beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği ve beyni tembelleştirdiği bir hakiki. Mesela aracımızla bir adrese gitmemiz gerekiyor. derhal navigasyon programını acıp kendimizi ona emanet ediyoruz. Halbuki gideceğimiz adresi kolaylıkla istikamet levhalarından ve sezgilerimizi kullanarak da bulabiliriz. Burada navigasyon sistemini kullanarak beynimizi yon ve adres bulgu egzersizinden mahrum ediyoruz. Bir sure sonra ise gayet iyi bildiğimiz adreslere bile navigasyon kullanarak gitmeye uğraş gosteriyoruz. Dahası butun dikkatimiz yolda olmadığı icin kaza yapma riski de yukselmektedir.

Giderek asosyalleşiyoruz
Akıllı telefonların en olumsuz yonlerinden biri de. sosyal bir varlık olan insanı. giderek asosyalleşme surecine goturmesidir. Siz de bircok kere bir kenarda yalnız başına aralıksız cep telefonuyla uğraşan etrafıyla kayıtsız insanlara tanık olmuşunuzdur. Hatta bir ortamda birlikte oturan arkadaşların. birbirleriyle sohbet yerine aralıksız cep telefonları ile uğraştıklarını. oyun oynadıklarını veya mesajlaştıklarını gormuşsunuzdur.
Maalesef insanımız. nerdeyse birer telefon ve mesaj bağımlısı durumuna gelmiş durumdadır. durmadan bir yerlere mesaj gondermek. her lahza telefona gormek. evde. arabada. arkadaş arkadaş meclislerinde hatta iş yerinde devamlı olarak cep telefonları ile meşgul edinmek. sosyal medyayı gunun belirtilmiş saatlerinde bilgisayardan peşine duşup takip etmek yerine cep telefonlarıyla izlemek adet haline geldi. Gunumuz insanı bundan boyle bir ‘ ’mesaj bağımlısı ’ ’ haline gelmiştir.
Sanırım onumuzdeki gunlerde. icki bağımlılığı. madde bağımlılığı veya bilgisayar bağımlılığı gibi mesaj ya da sosyal ağ bağımlılığını da konuşmaya başlayacağız.

Cep telefonlarının frekans dalgaları boylece cok hastalığa davetiye cıkarıyor
Uzulerek acıklama edeyim ama. teknoloji. bir yana hayatımıza kolaylık ve keyif katarken dahası sağlımızı da onemli oranda korkutma etmektedir. Etrafımız coğu elektromanyetik dalga ile sarılmış durumdadır. Radyo ve televizyon dalgaları. wireless dalgaları en onemlisi cep telefonu frekans dalgaları ile kesintisiz beynimiz vurmaktadır.
Cep telefonları ozellikle etkinlik durumunda iken bu dalgalar daha da yoğunlaşmaktadır. Dolayısıyla cep telefonu ile konuşurken veya mesajlaşırken sinyaller daha kesifleşmekte haliyle beynimize verdiği zararlar da artmaktadır. Son 10-20 sene icerinde gerek panik atak. bunalım ve okb (saplantı hastalığı) gibi psikolojik hastalıklar gerekse Alzheimer ve parkinson gibi organik beyin hastalıkları. cağımızın hic bir doneminde olmadığı kadar olağandışı artışlar gostermiştir.

Cep telefonları cocukların beyin gelişimini negatif yonde etkiliyor
Yoğun cep telefonu kullanımının en azından beyin yorgunluğuna sebebiyet verdiği yaklaşık olarak kesin gibidir. Tum bunların arkadaki planında elektromanyetik kirliliğin olduğu kuvvetle muhtemeldir. Gecmişte ‘ ’dumansız hava sahası ’ ’nı fazla konuştuk lakin gelecekte ise daha cok ‘ ’dalgasız hava sahası ’ ’nı konuşacağa benzemekteyiz.
Hic kuşkusuz bu koşul. bebekler ve cocuklar icin daha da tehlikelidir. Cocukların beyin gelişimleri. demin tam olmadığı icin. akıllı telefonlardan fazla daha artı zarar gorme ihtimali yuksektir.
Cocuklar akıllı telefonları daha ziyade oyun icin kullanmakta. bu ise uzun sureler telefonla haşır neşir olmasına neden olmakta. dolayısıyla cevresi ile iletişim eksikliği bir yanlamasına agresif. kıpır kıpır. hic bir şeyden mutlu olmayan. basit kolay disiplinize edilmeyen bir yapıya burunmektedirler. Dahası aralıksız akıllı telefonlarla oyun oynayan cocuklarda. ‘ ’hiperaktivite-dikkat eksikliği sendromu ’ ’ nun gelişme riski de vardır. Bu durumda. haylaz ve kıpır kıpır. dikkatsiz. seziş ve oğrenme becerileri azalmış bir tabloya girmektedirler.

Aşırı cep telefonu kullanımı beyin tumorune sebep olabiliyor
Cep telefonları ile beyin tumorleri arasında fiziki bir temas kurulamamış olsa da. en azından glioma ya da menengioma gibi beyin tumorlerinin gelişme ihtimalini arttırdığı yaygın bir kanaat durumunda. Nitekim ABD ’nin finans kalbi olan Wall Street ’de saatlerce cep telefonlarıyla konuşan borsacılarda beyin tumorleri normale tarafından fazla daha pozitif gorulduğu bildirilmektedir. Hatta cep telefonlarının sigara dek zararlı olduğunu ifade eden bilim adamları bile vardır. Washington Universitesi biyomuhendislerinden Henry Lai. cep telefonu sinyallerinin. DNA sarmalındaki fizyolojik yapıyı bozduğunu ve kopmalara nicin olduğunu ifade etmektedir. Milletlerarası Kanser Araştırmaları Enstitusunun 2008 ’de yayınladığı raporda; 10 sene veya daha uzeri cep telefonu kullanan kişilerde %40 daha fazla beyin tumoru saptama edildiği bildirilmektedir. 2009 da İsvec ’te yapılan başka bir araştırma da ise beyin kanser oluşumunu 5 kat arttırdığı bahis edilmektedir. bundan başka ozellikle insan populasyonun artı olduğu yerlerde havada oluşan sinyal kirliliğinin oluşturduğu elektromanyetik tehlikenin de henuz farkında değiliz ve bunun uzun surecte ne gibi zararlar verdiği konusunda net bir bilgimiz olmasa da bir fazla beyin hastalığını tetiklediği kuvvetle olasıdır.
Olası tehlikelere ve risklere rağmen bugun bundan boyle yediden yetmişe herkesin cep telefonu kullandığı ve cep telefonu olmadan kendini cıplak hissettiği umulan. Bu durumda muhtemel risklerden korunmak icin bazı onlemler almamız yerinde olacaktır kanaatindeyim.
-Cep telefonları kulağa goturulerek yok kulaklıkla. eğer bu mumkun olmazsa hoparlor acılarak uzakta goruşme yapılmalıdır.
-Cep telefonları. ozellikle birincil arama yaparken en yoğun radyasyon yaymaktadır. Birini aradığınızda iletişim sağlanmadan kulağınıza goturmeyiniz.

-Cep telefonlarını belinizde veya cebinizde değil. cantanızda taşıyınız ve bedeninizden uzaktan tutunuz.
-Cep telefonlarını ve oteki elektronik cihazları. yatak odanızda bulundurmayınız.
-Cep telefonu goruşmeleriniz gunde yarım saati aşmamalıdır. Mumkunse kablolu telefonları secim ediniz.
-Sinema. tiyatro veya konferans gibi topluluklarda tamamen kapatınız. Cunku sessize alsanız bile mekandaki cok sayıda cep telefonunun sinyal alışverişi nedeniyle tehlike oluşturacaktır.
-Eğer kulaklık kullanamıyorsanız cep telefonunu aralıksız benzer kulakta tutmayınız. Goruşme yaparken aralıksız bir kulağınızdan oburune değiştiriniz.

Sonuc itibariyle teknolojiye dominant olmalı ama tutsak olmamalıdır. Her şeyi dozunda ve dozajında yapmalı. onceliği aile ve sosyal cevremize vermeliyiz. Beyin sağlığımız icin mumkun mertebe elektronik ortamlardan uzaktan durulmalı. wireless kolaylığı yerine kablolu internet ve konut telefonları kullanmalıyız. Cep telefonlarını sohbet ve oyun arabulucu olarak yok iletişim vasıtası mantığıyla kısa sureler icin kullanmalıyız.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Diyet Ve Kadın Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media