Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin C kollu rontgen cihazıyla sızısız rahim filmi HSG

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya
C kollu rontgen cihazıyla sızısız rahim filmi HSG
Rahim boşluğu icinde mevcut olabilecek yapışıklık. polip gibi patolojiler ile rahmin doğumsal anomalilerinin rahim filminde gorulebilmesi. tanı edilebilmesi icin filmlerin rahmin butun karşısından cekilmesi gerekir. Ne var ama rahim. bayan bedeninde coğunlukla one veya bazen arkaya durust kıvrıktır.

İşte bu durumda C kollu rontgen cihazı hareket ederek tam rahmin karşısına gecer ve net goruntuler alabilmemizi sağlar.
C kollu rontgen cihazı yahut. rahmin on yuzunden film cekebilmek icin rahmi cengelli bir makine ile tutup aşağıya doğru cekmek ve duzleşmesini sağlayarak o şekilde bakış almak gerekir. Huysuz takdirde iyi bir film olmaz.

Rahmi tutup cekmeye yarayan cengelli makine (tenekulum) kimsesiz ciddi bir ağrıya neden olmamakla birlikte rahmin icine kontrast madde verilirken oluşabilen spazm ve şiddetli ağrıların en manÂlı tetikleyicisidir.
Rahim boşluğunu kontrast madde ile doldurmak icin geliştirilen ince. yumuşak kateterler ile birlikte C kollu rontgen cihazının kullanılması fazla kısa suren. ağrısız.

kanamasız rahim filmi incelemesini muhtemel kılmakta. hastaların ve uygulamayı yapan hekimin aldığı radyasyon dozu cok duşuk olmakta. komplikasyon ve ast etkiler azalmakta. sonuclar da daha sağlıklı olmaktadır.
 
Son düzenleme:

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Hamilelik
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media