Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hayvanlar Büyük madagaskar gün gecko`su

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,181
2
38
konya
Büyük madagaskar gün gecko`su

Phelsuma madagascariensis grandis namı değer madagaskar gün geckosu alışıla gelmişin dışında
yeşil üzerine kırmızı desenli ve manali bakışları ile en sevilen geckolar arasında yerini almış güzel varklıklardandır.

Büyük Madagaskar Gün Gecko`su - Pembebere.com

Avrupa da geckoların adını duyuran ve yaygınlaşmasını sağlayan türlerin arasındadır renkleriyle bir çok gecko severin ilk tercihi arasındadır..
.
Bu gecko türü kendini rengi ile gösterir göz alıcı yeşil derisinin üzerinde kırmızı lekeler bulunmaktadır. Kafa üstünde ‘V’ şeklinde kırmızı leke vardır ve gözlerinin hizasında çizgi seklinde takip eder kafasındaki ‘V’ seklindeki yapı bazen kapalı üçgen şekilde olabilir. Sırt kısmındada karışık formlarda kırmızı lekeler bulunmaktadır.

Karın bölgesinde bu yeşil renk beyaz a dogru açılır ve karın kısmında ki kireçtorbacığı diye anılan yerden dişi olduğu anlaşılabilir. Erkek ise büyük kafası ve arka bacak baldırlarında ki femoral noktalardan saptanır.

Anavatanı: Phelsuma madagascariensis grandis isminde yer aldığı gibi anavatanı kuzey Madagaskar dır 1982 de saptanan yaşam alanları madagaskar adasında ‘Diego suarez’ bölgesinden ‘Antonibe’ bölgesine kadar uzanan bir yaşam alanları vardır.

Bu yaşam alanları tropik iklimdedir. Genellikle bu bölgede muz agaçlarının ve değişik tropik iklim ağaçlarının üzerinde görmek mümkün olmaktadır.

Büyük Madagaskar Gün Gecko`su - Pembebere.com

Terrarium:Gün geckosunun bulanacağı terrarium toplu olmalı ve en küçük kullanılabilecek terra boyutu 80x50x50 boyutlarında olmalıdır. Terraryumun büyüklüğünün ağırlık noktası yüksekliği olmalıdır.

Bu geckoları serbest oda bakımıda yapılabilir ama pek önerilmez eğer serbest bakım yapmak istiyorsanız oda duvarından en ay 1 m uzaklıkta oluşan bir agaç grubu oluşturulup üzerinde bakılabilir. Bu gecko türü yerde gezmeyi pek sevmediğinde dolayı alt taraf pek sorun olmacaktır.

Duvar ile mesafe bırakmanın nedeni ise duvarı kullanarak yaşam alanını terk etmemesini sağlamak içindir bu oluşturduğunuz alanın üstüne fazla yakın olmayacak şekilde ama vurduğu bölgede de 30 derecelik bir ısı yaratmasını sağlayacak UV SPOT yansıtıcılar kullanmanız uygun olacaktır.

Bunun yanında terraryumunuz açıktada olsa kapalıda olsa içeri bambus gövdesi gibi tırmanacağı alanlar yaratmanız bulunacağı alana iyi uyum göstermesini sağlayacaktır.

Serbest bakımda dikkat edilmesi gereken alışık ve sakin geckoların kullanılmasıdır. Bu geckolar elle beslenmeli bu sekilde olduğu yere iyice alıştırılmalıdır. Ama bu konuda tecrübeniz yok ise kapalı terraryumda bakmanızı şiddetle tavsiye ederim .

Terrarium düzenlemesi: Tropik ortam terraryumu düzenlemelisiniz bunun nlamı tabanı nemi tutar şekilde torf gübresiz çiçek toprağı vb terra bark exo terra ürünleri kullanmanız uygun olacaktır. Bambu ağacı gövdeleri yerleştirerek tırmanacağı alanlar yaratmalı ve biraz yeşillikler ile süsleyip gerektiğinde saklanabileceği alanlar sağlamak gerekir.

Beslenme:Beslenme planlarında cırcır böceği cricket ipek böceği ipek böceği larvalası ve muz püresi başta gelir. Erişkin bir gün geckosu günlük ihtiyacını düşünerek şöyle bir menü yapabiliriz; 2 cırcır böceği veya 3 ipek böceği larvası veya 4 ipek böceği gibi..

Dikkat edilmesi gereken bir noktada arada bir diyet e sokmamız gerektiğidir. Gün geckoları yağı iyi saklayabilen bir yapıya sahiptir. Gün geckosunun şişmanladığını farkettiğiniz de 1-2 günlük aralarla beslemeniz uygun olacaktır.

Bakım: Erkek gün geckoları beraber bulundurulursa çok agresif olurlar genelde tek tutulurlar veya yanında bir dişi ile bulundurulabilir. Çok küçük ergin olmayan bireyleri yanına almanız tavsiye edilmez çünkü ölümcül ısırıklar alabilirler.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Diğer Vahşiler
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media