Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kadin Bir çaresizlik ifadesi: Döver de, sever de

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,183
2
38
konya
Bir çaresizlik ifadesi: Döver de, sever de

"Kadınlar kotu davranışlara maruz kaldıkları halde neden ilişkilerini devam ettirirler?” sorusunun cevabını aramaya meydana cıkan Amerikalı ve Turk bilim insanları ilginc bir sonucla karşılaştı. Calışmalar gosteriyor ki. kadınların yarıya yakını "her erkek karısını sever de dover de" goruşunde!
Bilirkişi Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak. "Kocam yok mi? Dover de. sever de” soylemini doğrulayan araştırmaların detayları hakkında şu bilgileri verdi:
Kocam fena davranıyor lakin guvenilir biri!

"ilk kez New York'taki Adelphi Universitesi'nde yapılan 'Kadınların Kendi Anlatımlarına Gore İstismarcı Erkeklerin Profilini Cıkarma: Şehirli ve Eksik Gelir Grubundan Kadınlardan Elde Edilen Veriler' araştırmasına gozatalım. ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitusu gore fonlanan bir projeyle ilgili verileri kullanan araştırmacılar şehirde yaşamış ve duşuk kazanc seviyesinden 611 Amerikan kadınının ilişki tecrubelerini değerlendirdiler.

Ankete katılan kadınların yuzde 42.8'i bir onceki yıl erkek partnerleri kadar fena muameleye maruz bırakıldıklarını belirttiler.
aynı zamanda manÂlı sayıda kadın kendilerine kotu davranan partnerlerinin hala bazı olumlu ozellikler taşıdıklarını soylediler: Kadınların yarıdan fazlası (yuzde 54'u) partnerlerinin fazla guvenilir olduğunu soylerken her 5 kadından 1'i (yuzde 21) partnerlerinin manÂlı bazı olumlu ozelliklere (orneğin sevgi batmış. yufka yurekli almak gibi) sahip olduklarını belirttiler.

Anket verilerinden yola cıkan araştırmacılar. partnerlerine fena davranan erkekleri 3 gruba ayırdılar. "Guvenilir lakin kotu davranan" erkekler (yuzde 44) partnerlerini teftiş etme ve baskı iceren davranışlar sergileme konusunda en duşuk seviyede kalırken. guvenilirlik ve olumlu ozellikler sergileme konusunda en yuksek seviyedeydiler. "Fazla ve kontrolcu" erkekler (yuzde 38) zor iceren davranışlar sergileme. guvenilirlik ve artı ozelliklere sahip olma konusunda nispeten yuksek seviyedeydiler. aynı zamanda. ilk gruptakilere tarafından 2. gruptaki erkekler daha kontrolcu ve genelde daha yuksek seviyede şiddet iceren davranışlar sergiliyorlardı. "Guvenli Olmayan şekilde fena davranan" erkekler (yuzde 18) en yuksek seviyede zorlama taşıyan ve kontrolcu davranışlar sergiliyor. yasal problemlerle maksimum sıklıkta karşılaşıyor ve guvenilirlik ve artı ozelliklere sahip olma konusundaysa minimum performansı sergiliyorlardı.”

Kadınlar fakir ve erkeğine mecbur

Psikolog Mehmet Başkak. neden boyle bir sonuc cıktığı hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor:
"Ankete katılan 611 kadının bircok Afroramerikan'dı. Bu kadınların ortalama yaşları 35'ti ve kadınlardan az daha yarısının 18 yaşından kucuk cocukları vardı ve kadınların yuzde 47'si lise eğitimini tamamlamıştı.
Kadınların az daha dortte ucu fakir sayılabilecek. aylık kişi başına duşen gelir seviyesi 300 doların aşağı olan kişilerden oluşuyordu. Bu kadınların yuzde 45'i HIV virusu taşımaktaydı.
Ankete katılan kadınların az kalsın yarısı (yuzde 45'i). erkek partnerlerinin ciddi hukuki problemler yaşadıklarını. kuvvet iceren bir suc işlemekten nedeniyle tutuklandıklarını ve hapse girdiklerini soylediler. Kadınların yuzde 9'uysa partnerlerinin problemli iciciler olduğunu. damardan alınan ve sokakta satılan uyuşturucuları kullandıklarını soylediler.
Bu tablo kadınların nicin hala fena giden ilişkilerini surdurme konusunda ısrarcı olduklarını bize bir nebze olsun acıklıyor.”

Turkiye'de de aynı sonuc cıktı

Turkiye'de 2003 yılında yapılan bir araştırmada aynı sonuclar cıkmıştı.
Ege Universitesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bolumu Oğretim Uyesi Prof. Dr. Ahsen Şirin ile Celal Bayar Universitesi Ebelik Bolumu'nden Nursen Bolsoy ve Ayten Taşpınar. Manisa'da iki farklı sıhhat ocağına belirtilen 101 gebe kadınla bir alıştırma yaptı. Araştırmaya tarafından. her 4 kadından biri (yuzde 24.8) gebelik doneminde somut şiddete uğruyor.
Araştırmanın daha acayip bir sonucu ise kadınların kayda değer bir bolumunun şiddeti doğal gormeleriydi. Yuzde 39.6'sı "Her erkek karısını sever de dover de. bunlar normaldir" derken. yuzde 29.7'si "dayağın bazen gerekli olduğunu" savundu. Yuzde 12.9'lik bir bolumu de "şiddetin kocanın karısına sahip cıktığı anlamına geldiğini" soyledi. Araştırmada. takriben 3 kadından biri ise "Kocamı dovebilsem. ben de doverdim" dedi.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Kadın
 • Evlilik
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media