Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Beslenme çantalarına yüzde yüz meyve suyu koyulmalı

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,184
2
38
konya


Beslenme çantalarına yüzde yüz meyve suyu koyulmalı

Okul çağı çocuklarda sağlıklı beslenme. bedensel. duygusal. sosyal gelişimin yanı sıra. okul başarısı ve devamlılığını da olumlu yönde etkiliyor. Diğer yandan. yetişkinlik dönemine temel oluşturan bu dönemde. doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması. diyabet. obezite. kalp damar hastalıkları gibi beslenme ile ilişkili bazı kronik hastalıklardan korunabilmeye destek oluyor.
Öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmanın anahtar rolünü ise velilerin hazırladığı beslenme çantası üstleniyor.
Meyve-suyu.jpg


Beslenme çantasında meyve suyunun yeri nedir?
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı. Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç. meyve suyunun beslenme çantasında önemli bir yere sahip olduğunu söylüyor. Beslenme çantalarına meyve suyu koyulacak ise bunun muhakkak yüzde 100 meyve suyu olması gerektiğinin de altını çiziyor.
Meyvelerin. besin piramidinde yer alan beş ana besin grubundan biri olduğunu dile getiren İnanç. günde 1600 kalori alan 1-4 yaş arası çocukların günde iki kez meyve tüketmesinin. günde 2800 kalori alması gereken 10-18 yaş arası çocukların da günde dört kez meyve yemesinin önerildiğini vurguluyor. Meyve ve sebze grubundaki besinler ve bunların sularının tüketimi. büyüme ve gelişme. hücre yenilenmesi. doku onarımı. deri ve göz sağlığı. diş ve diş eti sağlığı. kan yapımı ve hastalıklara karşı direncin oluşumuna olumlu etki yapıyor.Beslenme çantasına yüzde 100 meyve suyu koyun
Okul çağındaki çocuklara önerilen meyve tüketiminin yarısının. şeker ve ilave katkı içeren meyveli içecekler hariç olmak üzere. yüzde 100 ve sıkma meyve sularından sağlanabilir. 200 ml karton ambalajlı bir yüzde 100 meyve suyu. çocuğun beslenme çantasında yer alan diğer besinlerle birlikte sıvı olarak tüketebileceği. eğlenceli. lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir alternatif oluşturuyor.
Meyve suyunun asıl içeriği sudur. Karbonhidratlar meyve suyunu oluşturan en büyük ikinci kısım olup 11g/100 ml (0.44kcal/ml)’den 16 g/100ml (0.64kcal/ml)’ ye kadar çıkabilir. Meyve suları. günlük enerji gereksinmesine katkıda bulunmasının yanı sıra. mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Meyve suları. gün içerisindeki aktivitelerinden dolayı çocukların terle kaybettikleri sıvı ve mineral gereksinimlerini karşılamada destek olmaktadır. Özellikle içerdikleri antioksidan vitaminler ve flavanoidler ile immün sistem korunmakta ve bağışıklık güçlenmektedir. Bu sayede özellikle okul ortamında birçok mikropla tanışan çocuklar meyve suyu tüketimi ile hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilmektedir.

Yüzde 100 Meyve Suları ilave şeker içermez
Beslenme çantasına konulacak meyve sularının %100 meyve suyu olmasına özen gösterilmelidir. Meyve suyu ve benzeri içecekler. içerdikleri meyve oranına göre. meyve suyu. meyve nektarı. meyveli içecek ve aromalı içecek olmak üzere. dört ana kategoriye ayrılır. Türk Gıda Kodeksi. yüzde 100 meyve suyu ibaresini kullanma hakkı için kriterleri çok net belirliyor. Meyvenin kendisini yüzde 100 oranında içermesi. ilave şeker. koruyucu madde ya da herhangi bir katkı maddesi içermiyor olması gerekiyor. Özetle. yüzde 100 meyve suları ilave şeker içermezken. meyve nektarları şeker içermektedir.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media