Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,216
2
38
konya

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?Çocuklarda tuvalet eğitimi hassas ve önemli bir konudur. Zamanında verilmeyen tuvalet eğitimi kişilik gelişimini olumsuz yönde etkiler. Erken verilmeye çalışılan tuvalet eğitimi fayda sağlamaz.Çünkü gelişimde kritik süreçler yer alır ve olgunlaşma olmadan tuvalet eğitiminden olumlu sonuç alamazsınız. Nasıl ki bir çocuk bir aylıkken konuşamazsa. aynı şekilde zamanından önce çocuğun tuvalet eğitimini kavraması söz konusu değildir.

Gelişimciler çocuklarda tuvalet eğitiminin kritik dönemini 18-36 ay olarak belirlemiştir. Fakat bu sürecin uzaması ebeveynleri endişelendirmesin. Çünkü her çocuğun gelişim hızı birbirinden farklıdır. Dört yaşına kadar tuvalet sorununu mutlaka çözüme kavuşur. Her ne kadar on sekiz ay kritik dönem sınırı kabul edilse de on altıncı aydan itibaren ebeveynler yavaş yavaş tuvalet eğitimi vermeye başlayabilir.

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğun bu süreçte kesinlikle korkutulmamasıdır. Çocuğu korkutarak verilen tuvalet eğitimleri ters teper çocuklarda düzelmeyecek derin psikolojik yaralar açar.

Tuvalet eğitiminde yapılabilecek en basit uygulama ödül panosu yöntemidir. Bu yöntemle altı kuru olan çocuklara her günde bir yıldız yapıştırılır. Onuncu yıldızdan sonra çocuklara ufak hediyeler alınır. Bu yöntem her zaman tutmuş ve çocuğun tuvalet eğitimine olumlu katkılar sağlamıştır. Yirmi dördüncü ayda geceleri bez bağlayabilirsiniz. Her eğitimde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de istikrar çok önemlidir.

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Dört yaşı geçtiği halde tuvalet eğitimini tamamlayamayan çocuklar için mutlaka uzman doktordan destek almak gerekir. Bu durumda çocuklarda idrar yollarında rahatsızlık veya ciddi enfeksiyonlar oluşmuş olabilir. İdrar yollarındaki anomaliler çocukların tuvalet eğitimini olumsuz etkiler. Herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde çocuklar ısrarla altına yapmaya devam ediyorsa. uzman psikologdan psikolojik destek almak gerekir.

Tuvalet eğitimi ihmal edilmemesi gereken bir konu olup. özellikle çalışan anneler çocuğunu kreşe veya anaokullarına gönderecekse üç yaşında tuvalet eğitimini tamamlamaları gerekir. Çünkü tuvalet eğitimi olmayan öğrenciler pek çok anaokulları ve kreşler tarafından kabul edilmez.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Çocuk Psikolojisi
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media