Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,192
2
38
konya

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?Bebeklerde burun tıkanıklığı. en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Bebekler emerken ve uyurken burunlarından nefes alırlar. Bu yüzden burunlarının her zaman açık olması gerekir. Burun temizliğin sağlanması için günlük burun bakımının yapmasında fayda var. Burun temizliği. dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri şunlardır:

* Bebekler burundan nefes alıp ağızdan beslenirler. Bebekler ağlamak dışında sadece burunlarından nefes alırlar. Bu nedenle burnu tıkalı olan bebekler beslenmelerinde güçlükler yaşarlar. Bebeklerde burun tıkanıklığının birden fazla sebebi olabilir.

* Bebeklerin uyuduğu ortamın kuru olması. burun tıkanıklığına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için ortamı buhar makinesi yardımıyla nemlendirmeniz gerekir. Kış aylarında kaloriferlerin üzerine su koyarak odayı nemlendirebilirsiniz. Odaya ıslak bez koyarak ortamı nemlendirebilirsiniz. Odadaki nem oranının %50 olmasına dikkat edin.

* Bebekler sürekli yattıkları için burunlarına dolan sıvılar genizlerine akıp geniz bölgesine yapışır. Bu durum burun tıkanıklığa neden olur.
* Yeni doğan bebekler kolay kusarlar. Kusmuklar burundan gelip buru bölgesini tahriş eder. Bu tahrişle birlikte burunda hırıltı oluşup burun tıkanır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır:
* Bebeklerde burun tıkanıklığı açılması için buruna okyanus suyu damlatılır. Günde birer kez burnuna damlatmak burun tıkanıklığını giderir.

* Bebeğin burnu sürekli tıkanıyorsa aspiratör ile burnunu temizlemeniz gerekir. Serum fizyolojik vücut dokularıyla eşit yoğunlukta olduğu için fazla kullanılması bebeğinizde herhangi bir olumsuz sağlık sorunlarına yol açmaz.

* Banyo sonrasında bebeğin burun temizliği yapın. Banyoda burun içine giren sular burnu yumuşatır. Bu sayede burun içinde biriken kirleri yumuşak bir bez ile kolayca temizleyebilirsiniz.

* Burun temizliği için yapılmış olan aspiratörler iki çeşit üretilmiştir. Birincisi pompa ile ikincisi nefes ile çekilir. Bu aspiratörlerin bir ucu bebeğin burnuna yerleştirilir ve diğer ucundan nefes ile burun içindeki kirler temizlenir. Pompa ile olan aspiratörler ve yüksek basınçlı burun spreyleri. bebekler için tavsiye edilmez.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media