Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konya

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?Bebeklerde ateş vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir tepki sonucu oluşur. Enfeksiyon durumlarında vücudun mikroorganizmalar ile mücadelesi sırasında ortaya çıkar. Bebeklerde yüksek ateş istenmeyen durumlara neden olur. Bebeklerde ateş sınırı 37.5 derece olarak kabul edilir. 37.5 derecenin üstü ateşi olan tüm bebekler ateşli bebek olarak sayılır. 38 derecenin üzerindeki tüm ateşli bebeklere mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş birkaç noktadan ölçülür. Bebeklerde ateş en çok. alından. kulaktan. koltuk altından ve makattan ölçülür. Alından ölçülen ateş normal iç vücut ısısından 0.5 derece daha azdır. Kulaktan ateşi 37 derece ölçüyorsanız alından 36.5 derece olması normal kabul edilir. Bu durumlarda bebeğin ateşi 37 derece olarak değerlendirilir.

Bebeklerde ateş enfeksiyonların dışında bazı durumlarda da ortaya çıkabilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde ve aşı uygulamalarından sonra da ateş yükselir. Bu dönemlerde ateş genellikle 38 derecenin altında kalır. Bebeklerde 38 derece ve üstü ateş durumlarında bebeklerde enfeksiyon olduğu düşünülür. Müdahale edilmeyen yüksek ateş. bebeklerde havale (konvülsiyon) gibi durumların görülmesine neden olur. 39-40 derecenin üstü ateş durumları bebek için ciddi tehlikeler taşır.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür:

* Bebeğinizin ateşi olması durumunda birkaç yöntem kullanarak ateşi kontrol altına alınır. Bebeğinizin ateşine ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar rahat kontrol altına alırsınız. Ateşin yükselmeye başladığını fark ettiğiniz an müdahale etmelisiniz.
* Bebeklerde yüksek ateş olması durumunda ilk yapılması gereken iş bebeğin kıyafetlerini inceltmektir. Bebeğinizi soyun. Bu işlem bebeğinizin vücudunun ısı kaybedip ateşinin düşmesine neden olur.

* Islak bezlerle soğuk su uygulama yapın. : İnsan vücudunun belli noktalarında damar yapıları deriye yakın bölgelerden geçer. Bu noktalara ıslak bezle soğuk uygulama yapmanız durumunda ateşi kontrol altına alabilirsiniz. Boynun yan tarafını. koltuk altı. kasık. dirseğin iç kısımları ve diz arkasına ıslak bez uygulaması yapın. Kullanacağınız ıslak bezlerin çok soğuk olmamasına özen gösterin.

* Bebeğinize ılık duş aldırın. Bebeğinize duş aldırırken kesinlikle soğuk su kullanmayın. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Ilık suda duş aldırın. Duştan sonra bebeğinizi ıslak bırakmayıp tamamen kurulayın. Bu işlemi birkaç defa tekrarlanabilir.
* Doktor önerileriyle ateş düşürücü şuruplar veya ateş düşürücü fitiller kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ilaçları önerdiği miktarda kullanın.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media