Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Saglik Bebek Beslenmesinde Anneleri Rahatlatacak Pratik Öneriler

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,216
2
38
konya

Bebek Beslenmesinde Anneleri Rahatlatacak Pratik Öneriler

Hacettepe Üniversitesi. Sağlık Bilimleri Fakültesi. Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Gülden Köksal. anneleri uyardı. “Pazardan alınan sebze ve meyvelerin çoğu bebekler için tehlikeli olabilecek pestisit. mikotoksin (küf toksinleri ve nitrat içerebilir ve tek başlarına bebeklerin besinsel gereksinimlerini karşılamada yeterli değildir” diyen Köksal. bebeklerin altıncı aydan sonra kontrollü tarım ile üretilen besinlerle beslenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Anne sütü olmazsa olmaz
Uzun süre anne sütü alan bebeklerde alerji riskinin azaldığına. dikkat çeken Prof. Dr. Köksal. anne sütünün dış etkenlerin neden olabileceği hastalıklardan bebekleri koruduğunu en değerli besin olduğu ve bebeklerin zeka gelişimini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Köksal sözlerine şöyle devam etti; “Amerikan Pediatri Akademisi. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaşamın ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmeyi öneriyor. Otoriteler tarafından da bebeklerin yaşamın ilk 2 yılında temel besin öğesi olarak anne sütü ve anne sütüne ilave olarak 4-6 aydan itibaren ek besinlere günde 2-3 kez olacak şekilde başlamasını öneriyor.”
Bebekler küçük yetişkinler değilAnne sütü bebek için en ideal besindir. Bebekler küçük yetişkinler olmadığından anne sütüyle birlikte verilecek ek besinlerin özenle seçilmesi gerekir. Pazardan alınan sebze ve meyvelerin çoğu bebekler için tehlikeli olabilecek pestisit ve bulaşanlar içerdiğini ve tek başlarına bebeklerin besinsel gereksinimlerini karşılamaya yetmeyebilir. Bebek beslenmesinde anne sütünden sonra büyük önem taşıyan ek besinlerin kontrollü tarımla yetişen sebzeler ve meyveler ile üretilmiş. çok sayıda testten geçmiş. tüm zirai süreçleri kontrol edilmiş. tarımsal ilaç kalıntısı. aroma- renklendirici- koruyucu gibi katkı maddeleri kullanılmamış. tahıllar. yoğurt ve pekmez gibi özenle üretilmiş olması gerekir.
Bebek beslenmesinde anneleri rahatlatacak pratik öneriler

Hem çeşitlilik hem de besinsel gereksinimleri karşılayacak şekilde tüketilen ürünlerin bebeklerde. damak tadı gelişiminde. şişmanlık (obezite) kontrolünde. alerji ve diyabetin önlenmesinde. sağlıklı büyüme ve gelişmede kilit role sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülden Köksal. bebek beslenmesinde anneleri rahatlatacak şu önerileri verdi:
Bir seferde tek besine başlayın

Olası alerjik reaksiyonlar için yeni bir besine 3-5 gün geçmeden başlanmamalı.bebeğin o besine olan reaksiyonu gözlenmelidir.
İlk besinin enerji ve besleyici değeri yüksek olmalıdır

Hangi besinin hangi sıra ile önerileceği ile ilgili bir araştırma yoktur. Ancak protein. demir ve çinko içeriği yüksek besinler önerilmelidir (Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar ve et).
Birinci yaşın sonuna kadar her çeşit besini verin

Besin seçimi ve alışkanlıklarını birçok etmen etkilese de sağlıklı beslenme alışkanlıkları çocuklukta kazanılmaktadır. Yeni bir besin denerken. aileler bu besini. besin kabulünü arttırmak için yaklaşık bir çok kez denemelidir.
İnek sütünü 1 yaş altında kontrollü olarak kullanın

İnek sütü bebeklerin hızlı büyümesini sağlayacak besin öğeleri açısından bazı besinlerden sınırlı bazı besinlerden bebeğe ağır gelebilir( proteini ve yağı yüksektir) Karışık beslenmede çorbalar içinde verilebilir.
Meyve sularını ilk 6 aya kadar kullanmayın
Meyve suları sıvı veya püre şeklinde tüketilmelidir. Yüzde yüz meyve suyu kullanılmalıdır.
Ev yapımı besinleri hazırlarken bunlara dikkat edin

Güvenli besin alımından ve yeterli beslenmeden emin olunmalıdır.
12 ayın altındaki bebeklerde aspirasyon riski nedeni ile yutma sorunu yaşamamaları için püre ve ezilmiş besinlerin tercih edilmesi uygundur.
4 yaşın altındaki çocuklarda taneli besinlerden yani yağlı tohumlar. mısır gevreği. şekerlemeler. boyalı besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Tamamlayıcı besinlere şeker ve tuz eklemeyin; çünkü verilen besinlerin içindeki miktarlar gereksinimlerini karşılayacaktır.
Besinler vücut ısısında verilmeli. aşırı derecede ısıtılmamalıdır.
Ev yapımı besinlerin pişirilme yöntemi ve içeriği her zaman çocuğun gereksinimlerini karşılamayabilir.O nedenle annelerin evde pişen yemekleri verirken dikkatli olmaları gerekmektedir. Enerji. protein. yağ.vitamin ve mineral özellikle demir ve çinko içeriği açısından bebeğe yaşamın ilk yıllarında sağlıklı ve yeterli beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Sağlık
 • Genel Çocuk Sağlığı
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media