Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Ataturk Atatürk'ün Çektirdiği YasakLanan Ankara BeLgeseLi Online İzle

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Atatürk'ün Çektirdiği YasakLanan Ankara BeLgeseLi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Çankaya Köşkü’nde bir ilke daha imza attı. Atatürk’ün isteği üzerine 1934 yılında Rus yapımcılarca çektirilen. ancak 1969’da TRT’de gösterildiği sırada dönemin TRT Genel Müdürü Adnan Öztrak’ın gece baskınıyla yayından kaldırılan ‘Türkiye’nin Kalbi Ankara’ belgeseli. Köşk’ün internet sitesinde yayımlanmaya başladı. Belgeselde Sosyalist Enternasyonal Marşı da çalınıyor.
1934 yılında Atatürk’ün isteğiyle Rus yönetmen Sergey Yutkoviç çektirilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeselinden. Cumhuriyetin ilk yıllarına ait en önemli görsel materyallerden biri olan belgeselin ilginç bir hikayesi var:

‘KOMÜNİZM PROPAGANDASI YAPILIYOR’ DİYE...
Çekildikten sonra yıllarca tozlu raflarda unutulan belgesel. Atatürk’ün ölümünün 31’inci yılında dönemin TRT Program Daire Başkanı Mahmut Tali Öngören tarafından bulunarak yayına verilmiş. Ancak belgesel. daha yayın devam ederken dönemin TRT Genel Müdürü Adnan Öztrak’ın hışmına uğramış ve komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle yayından kaldırılmış. Sosyalist Enternasyonal Marşı’nın da yer aldığı belgesel yüzünden Mahmut Tali Öngören de görevden alınmış.

Bu olayın ardından tekrar tozlu raflardaki yerini alan belgesel bugünlerde yine gündemde. Nedeni de belgeselin Çankaya Köşkü’nün resmi internet sitesine koyulmuş olması. Bilgisayarlarından adresini açanlar belgeselin tamamını izleyebiliyor.

BOZKIRLAR. GAZİLER VE DEVRİMCİ COŞKUSU
Belgeselde. bozkırın ortasında henüz yapım halindeki Başkent Ankara’ya ilişkin görüntüler yer alıyor. Bu görüntüler eşliğinde devrimlerin coşkusu bozkırın dört bir yanından Ankara’ya yürüyen izci kızlar. gaziler. köylü kadınlar ve askerlerin gülen yüzleriyle yansıtılıyor.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Türk Tarihi ve Değerleri
 • MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media