Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Ataturk Atatürk Ve Savarona

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,180
2
38
konya

Atatürk Ve Savarona

Atatürk' ün Istanbul' daki mutluluklarindan biri Florya' yi kesfetmesi oldu. Birkaç gidip gelmeden sonra buradaki plaji canlandirmaya karar verdi. Deniz köskü. alaturka deniz hamami gibi birseydi. Atatürk denize o kadar ihtirasli baglanmisti ki yillarca yaz aylarini adeta su içinde geçirdi. Yüzme ve kürek idmanlari yapar ve burada da halktan ayrilmazdi. Ilk projeye göre Atatürk Köskü kumsalin sonundaki bir tepecik üstüne yapilacakti. asagida da bir banyo yeri hazirlanacakti. Kalabaliktan uzaklasmayi istemedi. Yine ilk projeye göre demir yolu geriye alinacakti:

Canim. dedi. Ankara' da dag basinda yasiyorum. Istanbul' da Saraya hapsoluyorum; birakin burada gelenleri gidenleri. hiç olmassa tren gürültüsü duyayim.

Son zamanlarda Sile' yi görmüs. pek sevmisti yasasaydi orasini da canlandiracakti.

Büyükçe tekne olarak emrinde Ertugrul Yati vardi. Marmara için yapilmis bu yatla bir defa Karadeniz' e çikmisti. Sert bir havada yat az daha batiyordu. Memleket kiyilarini dolasmak üzere Istanbul' dan uzaklasinca Denizyollari' nin bir yolcu gemisini seferden alik****k gerekiyordu. Iste Atatürk' e yeni bir yat alinmasi bu gereksinimden dogmustu.

Amerikali bir milyoner kadinin yaptirmis oldugu Savarona. ileri sürülen bir düsünceye göre Amerika' ya sokulmadigi için. ucuza almisti. Planlarini görmüs ve yati çok begenmisti. Ne yazik ki yat geldgi zaman Atatürk'ün ölümcül bir hastaligi vardi. Pek sevdigi bu yatta çok zamani yatakta geçirdi. Bir gün söyle dedi:

-Bir çocuk oyuncagini bekler gibi bu yati beklemistim. Mezarim mi olacak bu tekne benim? Atatürk' ü ölüm yatagina Savarona' daki kamarasindan bir koltugun içinde ancak getirebildiler. Yat Dolmabahçe Sarayi önünde boynunu bükerek Atatürk'ü bosuna bekledi.

Konuyu görüntüleyenler

• Türk Tarihi ve Değerleri
  • MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
    Geri
    Combeki Media