Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Ataturk Atatürk ve din

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Atatürk ve din​


Atatürk'ün din ile ilgili görüsleri açiktir: "Dinsiz milletlerin devamina imkan yoktur. Yalniz surasi var ki. din Allah ile kul arasindaki bagliliktir. Softa sinifin din simsarligina müsaade edimemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler igrenç kimselerdir. Iste bu vaziyete karsiyiz ve buna izin vermiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar masum halkimizi aldatmislardir. Bizim ve sizlerin asil mücadele edecegimiz ve ettigimiz bu kimselerdir. Hangi sey ki. akla. mantiga. halkin menfaatine uygundur; biliniz ki.

o bizim dinimize de uygundur. Eger bizim dinimiz aklin. mantigin uydugu bir din olmasaydi. mükemmel olmazdi. son din olmazdi."
"Temeli çok saglam bir dinimiz var. Malzemesi iyi. fakat bina yüzyillardir ihmal edilmistir. Harçlar döküldükçe yeni harç yapip binayi takviye lüzumu hissedilmemistir. Aksine olarak birçok yabanci unsur ve yorumlar. bos inançlar binayi daha fazla hirpalamistir."

Yil 1926... Yer Trabzon'un Kavakli Meydani Ortaokulu...
Birinci sinifin kapisi açilir ve Atatürk görülür. Yaninda ünlü din adamlarindan Tevfik Hoca vardir. Hoca'ya "buyrunuz" diye yol gösterir.
Hoca. "Önce siz buyrunuz Pasam" diye saygiyla egilir. Ama Atatürk kabul etmez. Etrafindakilerle birlikte girerler. Dersin konusu "Sireti Nebi ve Kur'an"dir.

Atatürk bir ögrencinin Kur'an okumasini ister. Bu görev de. daha sonra ögretmen olacak olan Hakki Okan'a düser... Atatürk dinler ve okunan suredeki "semibasir" sözcügünün "tecvit"teki anlamini sorar.
Sonra dersin hocasi Vasif Hoca'ya döner. "Insirah Suresi"ni okumasini ve yorumlamasini rica eder. Ama Hoca. sira yoruma geldiginde ezilip büzülür:
"Yanimda yorum kitabi yok..."
Atatürk'ün kaslari çatilir... "Birkaç satirlik bir sureyi yorumlamak için. yorum kitabina ne gerek var" der. Sureyi "tecvit" kurallarina uy__ak kendisi okur. Herkesin anladigi Türkçe sözcüklerle yorumlar. Ve Vasif Hoca'ya. bir yanlislik yapip yapmadigini sorar.
Hoca mutlu ve hayrandir:
"Siz Allah'in ulusumuza armagan ettigi essiz bir öndersiniz...
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Türk Tarihi ve Değerleri
 • MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media