Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Alimlere Karşı Adap

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,204
2
38
konyaİmam Nevevi. Ezkâr'ında der ki: "Adıyla çağırmamak gibi ana baba için uygulanan adap kaideleri. aynen hatta fazlasıyla âlimler için de söz konusudur. Çünkü onlar Peygamberlerin varisleridir.

O halde çocuğun âdet edinmesi için âlimlere karşı saygılı ve alçak gönüllü olmak. onların hizmetine koşmak. huzurlarında yüksek sesle konuşmamak. onlarla olan ilişkilerde nazik. kibar ve yumuşak olmak gerekmektedir."

Âlimlerin fazileti hakkında Yahyâ b. Muâz şöyle der: "İslâm ümmetine karşı âlimler. ana ve babalardan daha merhametlidirler." Nasıl böyle olduğu sorulunca da şu cevabı verdi: "Çünkü ana ve babalar evladını dünya ateşinden. âlimler ise ahiret ateşinden korurlar." (460)

Bütün bunlardan. âlimlerin huzurunda hürmet ve edebe riayet etmenin önemi anlaşılmaktadır. Bu konuda birçok kitap yazılmıştır. İbn Kuteybe'nin Edebu'l-Âlim ve'l-Müteallim'i ile Sem'âni'nin Edebu'l-İmlâ ve'l-İstimlâ sı bunlar arasındadır.

(457) Taberânı"nin rivayet ettiği bu hadisin senedi hasendir. Bkz. Heysemî. a.g.e.. VIII. 156. (458) Münavî. Feydu'l-Kadir. V. 483.

(459) Buhârî. el-Edebul-MÜtred. I. 731.

(460) Gazzâli. İhya. I. 11.

Muhammed Nûr Süveyd
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media