Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Aile Saadeti

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,216
2
38
konya


Aile seâdeti eşler arasında karşılıklı sevgi saygı hürmet ve anlayış esasına dayanır. Birbirlerine karşı olan vazifelerin bilinmesi ve yapılması şarttır.

*Erkek evine her zaman güleryüzle ve selâm vererek girmelidir.

*Kadın da akşamleyin yorgun bir şekilde işinden dönen kocasını kapıda güleryüz ve tatlı bir edâ ile "hoş geldiniz!" diyerek karşılamalı hal ve hatırını sorarak gönlünü almalıdır.

*Kadın her sabah efendisini evinden uğurlarken de yine güleryüz ve nezâketle kapıya kadar uğurlamalı ve hakkında hayır duâda bulunmalıdır.

*Kadın sofrayı vaktinde efendisinin arzu ettiği yemekleri hazırlayarak güzel bir şekilde tanzim edip kurmalı ve yemeği aslâ geciktirmemelidir.

*Kadın herşeyde becerikli temiz tertipli ve düzenli olmalı kocasının karşısında da güzel giyimli ve görünümlü bulunmalıdır.

*Kadın evini ve çocuklarını mahâretle idâre etmelidir.

*Kadın kocasının akrabâ ve yakınlarına iyi davranmalı ve bu vesile ile kocasının sevgisini kazanmalıdır.

*Kadın kocasının sırlarını gizlemeli ve başkalarına açmamalıdır.

*Kadın kocasının sözünü dinlemeli İslâm’a uygun her emrini yerine getirmeli ve ona aslâ itiraz ve muhâlefette bulunmamalıdır.

*Kadın efendisine karşı hürmet hizmet ve itâatte kusur etmemeli erkek de hanımına karşı olan vazifelerinde dikkat ve itina göstermelidir.

*Kadın kocasına başka kadınların güzelliklerinden ve özelliklerinden bahsetmemelidir. Nitekim hadîs-i şerîfde şöyle buyurulur:

"Hiç bir kadın kocasına başka bir kadını tasvîr edip özelliklerini anlatmasın!. Öyle ki kocası sanki o kadını görüyormuş gibi olur.."

*Erkek Allâh’ın kendisine bir emaneti olan hanımına daima güleryüz ve tatlı dille muâmelede bulunmalıdır.

*Erkek hanımının kendisine ve yaptığı işlere çirkin dememeli ve yaptığı işleri beğenmemezlik etmemelidir.

*Erkek hanımıyla güzel geçinmeli sebepsiz ve basit meselelerden dolayı ona darılıp kızmamalı ve onu yalnız başına terketmemelidir.

*Erkek hanımının meşrû olan arzu ve isteklerini titizlikle yerine getirmelidir.

*Her iki taraf birbirlerinin sevinç ve üzüntülerini paylaşmalıdır.

*Yapacakları işleri birbirleriyle istişare ederek ve danışarak yapmalı böylece âilede karşılıklı güven ülfet ve muhabbet birlik ve beraberlik sağlamaya çalışmalıdır.

*Ailede erkek ve kadın birbirlerine karşı daima şefkat ve muhabbetle hürmet ve itâatle güleryüz ve tatlı dille davranmalıdırlar.

*Her iki taraf kendi anne ve babalarına nasıl hürmet ve itâat ediyorlarsa kayınpeder ve vâlidelerine de aynı şekilde hürmet hizmet itâat ve muhabbet etmelidirler. Onlara yaptıklarının aynısını zamanla kendi damad ve gelinlerinden göreceklerini unutmamalıdırlar. Çünkü ne ektiysek onu biçeceğimiz muhakkaktır. Nitekim Peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

"Ebeveyninize itâat ve ikrâm ediniz ki evlâdlarınız da size ikrâm ve itâat etsin!" buyurmuşlardır.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • İslamda Aile
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media