Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kuslar Ağaçkakanın Kafasındaki Mekanik Tasarım

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Ağaçkakanın Kafasındaki Mekanik Tasarım

Ağaçkakanlar. yuva yapmak ve yiyecek bulmak için ağaç kabuklarına seri vuruşlar yaparlar. Bazı ağaçkakanlar bir saniyede 15-20 vuruş yapar. Kuşun iki vuruşu arasındaki zaman farkı. bir saniyeden çok daha azdır.

Kuşun gagası her ağaca çarptığında kafası büyük bir sarsıntıya uğrar. Fakat kiraz büyüklüğündeki beyni bu sarsıntılardan etkilenmez. Ağaçkakanın sırrı. boyun kaslarındadır. Vurmaya başlayınca. baş ve gaga tam bir doğru üzerine gelirler. En küçük bir sapma. beyinde yırtılma yapabilir.

Bu denli hızlı bir vuruşun betona kafa atmaktan bir farkı yoktur. Kuşun beyninin hiçbir hasara uğramaması ise ancak olağanüstü bir tasarımla mümkündür. Bu üstün tasarımın sahibi ise alemlerin Rabbi Yüce Allahtır. Rabbimiz. ağaçkakanları hayret uyandırıcı özelliklere sahip olarak yaratmış ve evrenin her noktasında olduğu gibi bu kuşlarda da kusursuz yaratma sanatının örneklerini göstermiştir.

Kuşların büyük çoğunluğunda kafatası kemikleri birbirine yapışıktır. Gaga ise çenenin hareketiyle açılır
Oysa ağaçkakanlarda gaga ve kafatası. vuruş sırasında oluşan şoku emen süngerimsi bir madde ile birbirinden ayrılmıştır. Bu esnek madde. otomobil amortisörlerindekinden çok daha iyidir. Bu üstünlüğü.

çok kısa aralıklarla oluşan şokları da emebilmesinden ileri gelir. Bu madde her vuruşta oluşan şoku emip bir sonraki şoku karşılayacak duruma gelebilir. Üstelik bunu saniyede 10u aşan vuruşun yapıldığı şartlarda başarır. Bu madde modern teknolojinin geliştirdiği tüm benzerlerinden üstündür.

Ağaçkakanın kafatası ve üst gagasının olağandışı bir yöntemle bağlanmış olması. her vuruşta beyninin bulunduğu bölümün gagadan uzaklaşmasını. böylece şok emici ikinci bir mekanizma oluşmasını sağlar. Tüm bu bilgiler. iman edenlerin imanlarının daha da güçlenmesine. pek çok insanın da iman etmesine aracı olan çok önemli yaratılış delilleridir. Ağaçkakanın yapısındaki mükkemmel tasarım. evrenin ve canlıların kör tesadüflerin eseri olamayacağını bir kez daha gözler önüne sermektedir.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Kuşlar
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media