Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Veda Hutbesi

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,279
2
38
konya


(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M. Cuma)
Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.s.) Vedâ haccinda 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adli devesi üzerinde Arafat Vâdisi'nin ortasinda 124 bin Müslümanin sahsinda bütün insanliga söyle hitabetti.

Bismillahirrahmanirrahim
"Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder O'ndan yardim isteriz. Allah kime hidâyet ederse artik onu kimse saptiramaz. Sapikliga düsürdügünü de kimse hidâyete erdiremez. Sehâdet ederim ki; Allah'dan baska ilâh yoktur. Tektir esi ortagi dengi ve benzeri yoktur. Yine sehâdet ederim ki Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür. "
Ey Nâs!

Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum belki bu seneden sonra sizinle burada ebedî olarak bir daha berâber olamayacagim.
Insanlar!

Bu günleriniz nasil mukaddes bir gün bu aylariniz nasil mukaddes bir ay bu sehriniz Mekke nasil kutsal bir sehir ise canlariniz mallariniz nâmus ve serefiniz de öylece mukaddestir; her türlü tecâvüzden masûndur.
Ashâbim!

Yarin rabbiniza kavusacaksiniz. Bugünkü her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksiniz. Sakin benden sonra eski sapikliklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayiniz. Bu vasiyyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara bildirsinler. Olabilir ki bildirilen kimse burada bulunup da isitenden daha iyi anlay__ak hifzetmis olur.
Ashâbim!

Kimin yaninda bir emânet varsa onu sâhibine versin . Fâizin her çesidi kaldirilmistir ayagimin altindadir. Fakat aldiginiz borcun aslini ödemek gerekir. Ne zulmediniz ne de zulme ugrayiniz. Allah'in emriyle bundan böyle fâizcilik yasaktir. Câhiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayagimin altindadir. Ilk kaldirdigim fâiz de Abdülmuttalib'in oglu amcam Abbas'in fâiz alacagidir.
Ashâbim!

Câhiliyet devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdülmüttalib'in torunu (amcalarimdan Hâris'in oglu) Rabîanin kan davasidir.
Ey Nâs!

Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu konuda Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari Allah'in emâneti olarak aldiniz. Onlarin nâmus ve ismetlerini Allah adina söz vererek helâl edindiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz onlarin da sizin üzerinizde haklari vardir. Sizin kadinlar üzerindeki haklariniz âile nâmusu ve serefinizi kimseye çignetmemeleridir. Eger onlar sizden izinsiz râzi olmadigniz kimseleri âile yuvaniza alirlarsa onlari hafifçe dövüp korkutabilirsiniz. Kadinlarin sizin üzerinizdeki haklari ise örfe göre her türlü (mesru ihtiyaçlarini) yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
Mü'minler!

Size iki emânet birakiyorum. Onlara simsiki sarildikça yolunuzu hiç sasirmazsiniz. Bu emânetler Allah'in kitabi Kur'ân ve O'nun Peygamberinin sünnetidir.
Ey Nâs!

Devâmli dönmekte olan zaman Allah'in gökleri ve yeri yarattigi günkü duruma dönmüstür. Bir yil l2 aydir. bunlardan 4'ü Zilkade Zilhicce Muharrem ve Recep hürmetli aylardir.
Ashâbim!

Bugün seytan sizin su topraklarinizda yeniden nüfûz ve saltanatini kurma gücünü ebedî olarak kaybetmistir. Fakat size yasakladigim bu seyler disinda küçük gördügünüz seylerde ona uyarsaniz bu da onu sevindirir. ona cesâret verir. Dininizi korumak için bunlardan da uzak kaliniz.
Mü'minler!

Sözümü iyi dinleyin iyi belleyin. Rabbiniz birdir babaniz birdir. Hepiniz Âdem'densiniz Âdem de topraktan yaratilmistir. Hiç kimsenin baskalari üzerinde soy sop üstünlügü yoktur. Allah katinda üstünlük ancak takvâ iledir. Müslüman müslümanin kardesidir. Böylece bütün müslümanlar kardestir. Gönül hoslugu ile kendisi vermedikçe baskasinin hakkina el uzatmak helâl degildir. Ashabim! Nefsinize de zulmetmeyin. Nefsinizin de üzerinizde hakki vardir. Bu nasihatlarimi burada bulunanlar bulunmayanlara teblig etsinler.
Ey Nâs!

Cenâb-i Hak Kur'an da her hak sahibine hakkini vermistir. Mirâsçi için ayrica vasiyyet etmeye gerek yoktur. Çocuk kimin döseginde dogmussa ona âittir. Zina eden için ise mahrûmiyet vardir. Babasindan baskasina soy (neseb) iddiâsina kalkisan soysuz yahut efendisinden baskasina intisâba yeltenen nankör Allah'in gazabina meleklerin lânetine ve bütün müslümanlarin ilencine ugrasin. Cenâb-i Hak böylesi insanlarin ne tevbelerini ne de adâlet ve sâhitliklerini kabûl eder.
Ashabim!

Alllah'tan korkun bes vakit namazinizi kilin Ramazan orucunuzu tutun malinizin zekatini verin âmirlerinize itaat edin. Böylece Rabbinizin Cennetine girersiniz.
Ey Nâs!

Yarin beni sizden soracaklar ne dersiniz? Ashâbi kiram:
- Allah'in dinini teblîg ettin vazîfeni hakkiyla yaptin bize nasihat ve vasiyette bulundun diye sehadet ederiz dediler.

Rasûlüllah (s.a.s.) mübarek sehâdet parmagini göge dogru kaldirdi cemâat üzerine çevirip indirdikten sonra üç defa:
Sâhid ol Yâ Rab! Sâhid ol Yâ Rab! Sâhid ol Yâ Rab! buyurdu.
 

Konuyu görüntüleyenler

 • Din Kültürümüz
 • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media