Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Tarih Sultan Alparslan ile Diyojen arasında geçen diyalog

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
30 Ara 2023
9,175
2
38
konya
Sultan Alparslan ile Diyojen arasında geçen diyalog

Sultan Alparslan’ın 1071 yılında Malazgirt Zaferi'nin ardından esir düşen Bizans İmparatoru Romen Diyojen'le arasında geçen konuşma adeta bir ders niteliği taşıyor.

Sultan Alparslan-1071

Bizans İmparatoru Romen Diyojen Türkleri Anadolu’dan atmak için parayla topladığı askerlerle birlikte Malazgirt Ovasına doğru yürüyordu. Papa’dan gördüğü yardımla kibiri daha da artan Diyojen etrafındakilere

‘Dünyada benim ordum kadar kuvvetli bir ordu var mı?’ diye soruyor ‘Alparslan’ı atımın kuyruğuna bağlayıp sürükleyeceğim veya bir kafesin içinde ülke ülke gezdireceğim’ diyordu.

25 Ağustos 1071 Cuma günü iki ordu Malazgirt Ovası’nda karşılaştı. Alparslan’ın ordusu Diyojen’in ordusunun dörtte biri kadardı. Ancak Anadolu’yu yurt edinmek isteyen Türkler önce askeri becerilerine sonra Allah’a güveniyorlardı.

Tekbir sesleri Malazgirt Ovası’nın üzerinde uzun süre çınladı. Sonunda zafer Türklerindi ve Romen Diyojen Alparslan’a esir düştü.

Alparslan çadırına aldırdığı esir imparatora sordu:

‘Beni yakalasaydınız ne yapardınız?’

Romen Diyojen utana sıkıla cevap verdi:

‘Atımın kuyruğuna bağlayıp sürüklerdim ya da bir demir kafese koyup ülke ülke gezdirirdim.’

Alparslan peki benim size ne yapacağımı düşünüyorsunuz? diye sordu:

‘Ya beni hemen idam edeceksiniz ya da zaferinizi kutlamak için benim yapmayı düşündüğüm gibi demir kafese koyup ülke ülke gezdireceksiniz.’ dedi.

Sultan Alparslan yanındakilere Romen Diyojen’i işaret ederek

‘İşte aramızdaki fark!’ dedi.

Sonra tekrar imparatora döndü ve ‘sizi serbest bırakacağım.’ dedi.

Romen Diyojen aldığı cevap karşısında dondu kaldı. Söyleyecek hiçbir cevap bulamadı. Olduğu yere çökerek

‘Ne kadar büyük olduğunuzu şimdi anlıyorum.’ diyebildi.

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Combeki Media