Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Kuslar Su Tavukları

 • Konbuyu başlatan alemextra 
 • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya

Su Tavuğu

Bütün dünyaya yayılmış bir aile olan «sutavuğugiller» in 132 türü koşucu kuşlardır.
Uzun bacaklanyle ayaklan ve ince vücutları sık bitkilerin arasından kolaylıkla süzülmelerine elverişlidir.

Çoğu bataklıklarda yaasarsa da bazı tropikal su tavukları ormanlık bölgelerde barınırlar.
Parmakları boğumlu derili bazı su tavukları ördekler kadar usta yüzücü ve dalıcıdırlar.

Su tavuklarının genellikle kahverengi sarı kestane veya başka sade renklerden benekli veya lekeli bir tüy desenleri vardır.
Fakat ailenin ender bazı üyeleri parlak bir erguvani renktedir.

Su tavukları'nm çoğunun gürültülü nağmelerden meydana gelmiş zengin bir repertuvarları vardır: Çıkardıkları ses bazen tüyler ürpertici bir ıslık bazen de tavuğumsu bir gıdaklama olmaktadır.
Seslerinin bazen kuşun yönünü tesbit etmek isteyenleri aldatan vantriloğumsu bir özelliği vardır.
Su tavukları'nın çoğu mükemmel av kuşlarıdır. Etleri çok lezzetlidir. Fakat uçma kabiliyetleri sınırlı olduğu halde avcılardan koşup kaçmayı başarırlar.

Avcılar bunu göz önünde tutarak bataklıklarda sandalla dolaşmaktadırlar. Sandalların yaklaştığını gören su tavukları koşacak yerde havalanmakta ve avcılara kolay bir hedef olmaktadırlar.
Gördüğümüz gibi su tavukları gizliliği çok seven son derece ürkek kuşlardır. Sık otların arasında büyük hızla koşar ve ancak başka çareleri kalmayınca uçmaya kalkışırlar.
Ufak kanatlarının olmasına rağmen birçokları geceleri uzunca göçlere girişirler. Bu ailenin dünyanın hemen her tarafındaki uzak adalarda bir sürü türü vardır. Fakat ada türlerinin birçoğu uçma kabiliyetini tamamiyle kaybetmişlerdir.
«Rallidae» denilen bu ailenin üyelerinin yüksek fakat yanlardan basılmış bir vücudu orta uzunlukta bir boynu ender olarak
baştan uzun bir gagası uzun parmaklı ayakları katlanınca kuyruğun ucuna erişemeyen oldukça kısa ve yuvarlak kanatları vardır.
Böcekler bitki soğanları tohumlar solucanlar su bitkileri yumuşakçalar bazen de kertenkeleler ve sıçanlarla beslenirler.

 

Konuyu görüntüleyenler

 • Hayvanların Dünyası
 • Vahşi Kuşlar
 • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
  Geri
  Üst
  Combeki Media